Babalar ve kızlarıymış! Peh!

Tamam sen hep kıskanç bir insandın. Doğduğun günden beri. Anneni babandan, babanı ablandan, ablanı komşunun çocuğundan, komşunun çocuğunu bakkal amcadan, bakkal amcayı çok sevdiğin berber Üzeyir Amca’dan kıskandın. “Çok konuşma” hastalığına yakalanan Üzeyir Amca’ya doktor “çok konuşmama” uyarısı verince inanmadın, kıskançlığından, bir tek benimle mi konuşmuyor, yoksa herkesle mi diye gizli gizli seyrettin. İlkokulda Yaemin’i Gülşen’den, Gülşen’i Hakan’dan kıskanırken, hadi hop okul değiştirdin, Çiğdem’i Yaprak’tan derken, hadi üstüne bir de şehir değiştirdin. Dokuz yaşında çocuğa yapılır mı bu? İlkokul, üç ayrı okulda okutulur mu? Okul değiştirirken, şehir değiştirirken, yeni okulda ne halt edeceğim, herkes birbiriyle arkadaş, yalnız mı kalacağım derdine düşmedin de, geride kalan okulda, geride kalan arkadaşlar şimdi birbirlerini benden daha mı çok sevecek diye dertlendin.

Ortaokula başlayınca büyüdün, akıllanırsın sandılar, sandın. Zira kıskanç olmak, öyle yaşamak zor zanaat! Bu defa, Özlem’le oturduysan sırada, Özge’yi, Özge Deniz’le oturduysa Deniz’i kıskandın. Hatta abartıp, genç, yakışıklı -ve o dönem bekar- İngilizce hocan Güven Bey’i tüm dünyadan kıskandın. Sonrasında o Güven Hoca dünyanın en çirkiiin, en tipsiiiz, en huysuuuz, şişe bacaklı, kazma dişli kadınıyla evlendi de onu bari kıskanmayayım dedin de  bir gün o kadın evlerine davet edince, pasta börekleri dizince, sımsıcak sarılınca, o şirinlikleri yemedin tabi  ama güzele yakın -pek tabi ki güzel değil- olduğunu görünce kıskançlığın dibine vurdun. O an on yaşındaydın, ama on beş sene sonra dünyanın en güzel, en akıllı, en başarılı kadını olacaktın, on beş sene bekleyemedi akılsız adam, o “neredeyse güzel” kadına kandı!

Bütün bunlar olurken biri de sana yuh demedi, çüş demedi, az akıllı ol demedi. Akrep burcu o dediler, kıskanır dediler, hatta bazıları sevimli bulup güldüler. Hayır kıskanacaksan, birinin başarısını kıskan, ona özen, hırs yap çalış, ya da ne bileyim birinin spora yatkınlığını kıskan, uğraş çabala! Yok! Seninki sevgi arsızlığı.

Üniversiteye geldin, bitirdin, 30’unu geçtin. Başak, o kızın düğününe gitti diye kıskandın, öbür kızla buluştu diye kudurdun. Son umudun “anne” olmaktı artık. Bu kadar kutsal, yoğun duygular yaşarken, pamucuk bir insan olacaktın artık. Sen herkesi sevecektin, herkes birbirini sevecekti, dünya güzel bir yer olacaktı. Anne olunca akıllanacaktın. Hamilelik pek işe yaramadı. Benim zamanım doğumdan sonra mı gelecek derken, bir baktın ki, hem ulan bu çocuk hiç uyumuyor, ağlayıp duruyor diye dertlenirken, bir taraftan da şimdi bütün çocuksuz arkadaşlarım benim yokluğumda birbiriyle kanka oldu diye verdin coşkuyu, verdin coşkuyu. Tabi kendine.

32 yaşında anladın ki can çıkıyor, huy çıkmıyor!

Yani diyorum ki Defneeee, hani baban sana “Ben kimim?” diye sorunca şımarıp “Meniii babaaaa” diye sarılıyorsun ya, ben sorunca da ben kimim diye, “Anne” deyip totonu dönüp gidiyorsun ya…

Hani “Defne bir şarkı söyler misin?” deyince, dansıyla birlikte Pepee’nin şarkısını, o sonundaki M’leri bastıra bastıra “babaaaaammmm, babaaaammm” diye söyleyip, “Defne, sen anneli bir şarkı biliyor musun?” deyince “Gok.” diyorsun ya…

Hani babanla yatakta yatarken aranıza uzanınca “Annieea. Gak.” diyorsun ya…

Herşeyin babayla aynı olsun, babanın yemeğinden, babanın çorabından olsun istiyorsun ya…

Bozuluyorum valla. Az da olsa. Beni de çok seviyor desem de kendime. Bunu herkes de söylese de. Az değil işte yaaa! Kıs-ka-nı-yo-rum!

Çıldırtmayın beni!

Anneme özel not: Küçükken sen de öyle babacıydın, babanın kucağından inmezdin, sana çekmiş diye teselli etme beni! O huyu da çekmeyiverseymiş!

 

22 Responses to “ “Babalar ve kızlarıymış! Peh!”

 1. mizyal dedi ki:

  Haklısın Eltimgiiiiil!!!!Ben bile amcasından kıskanıyorum mesela:D:D:D defne amcasını degıl benı daha cok sevsın ıstıyorum:)..:)hatta amcasının kucagından hoop atlasın bana gelsın. Ayrıca Amcası bu ılıskıyı kıskanınca da zafer kazandıgımı dusunuyorum..Ama gecen gun hepımızı bırakıp Engın’ın pesınden kosunca acaıp bozuldum tabii bir de o var..
  Ama hata sende eltimgil!. Gittin, besteler yaptın, babamlı babamlı sarkılar ogrettın kızına, bır annelı sarkı yazamadın:). Sen yazdın da kızın mı soylemedı!:D:D Yaz bakalım bi anne li sarkı araya Midbali de sıkıştırırsan piyanoyla eşlik bile ederim bak:))))ondan sonra bırak şakısın bütün gün….Annesiiii, seni daha çok seviyo o merak etme:D Bir de şu var.. ulen bütün pis işleri anneler yapıyo.. zorla yemek yedir, altını değiştir. o olmaz bunu giyeceksin sudur budur..kız napsın, cool takılıyo bu erkek milleti, cocuklar cool sevıyolar:Dguney benı oldurucek sımdı , ben kactım hahahahahaha:))))

  • tuba dedi ki:

   O zaman elele verelim eltimgil, sen çal ben söyleyeyim, bir şarkı yapalım:

   Annem güzeldir, Midbal de ondan eksik kalmaz
   Amcamı severim ama Midbal’le yarışamaz bile
   Babamı severim ama annemle yarışamaz bile
   Anneeeemmm anneeemmm
   Midbaaaalll Midballlll

   diye:)

   Bir de dans uydurduk mu olur bu iş! Hadi çalgıcı sen başla, ben geliyorum:)

 2. nazli dedi ki:

  :)))) bir yazını da böyle kahkahalarla okumasam :)) çok tatlısın, Defne kadar tatlısın sen de:)) Tamam Defne biraz daha fazla tatlı olabilir. Baba aşkı başlamış demek, yandık pek erken, 3 yaşına kadar zamanımız var sanıyordum ben:)) e Tubacım, erkek doguruver sen de 1 tane de :))

  • tuba dedi ki:

   Öyle tatlı falan dersen, fena şımarırım bak ona göre:) Bizdeki aşk çoktaaan başladı da benim patlama noktam ancak geldi Nazlı:) “Erkek doğuruver” deki yapıvermek halinin kolaylığı beni hiiiç kandıramadı, doğuruverince, kendiliğinden büyüyüverse, tamam. Ama yok! Hem o da kız olursa:)

 3. nesteren dedi ki:

  yaaa evet ya o da kız olursa. kıskanılıcak çocuk birden ikiye çıkar. daha büyük kalp ağrısı.
  ben de 3 yaşına kadar idare ederiz diyordum ama ‘idare edemem anne idare edemem’ diyor bizimki.
  akşam işten gelince teeaa aşşağıdan babasının ayak seslerini duyup bir gülmesi, nağmelenmesi, kıvırtması, şakıması var.
  vallahi çocuğu bırakıp işe başlayasım geliyor.
  it.

  • tuba dedi ki:

   Serseri Alis, annen yedirsin, içirsin, oynatsın, uyutsun, eğlendirsin bütün gün, ondan sonra sen git babana kıvırt!
   İşe de gitsen durum aynı Nes ya, biz Güney’le aynı işteyiz ya, sırf biraz daha ilgi için güney’den beş dakika önce çıkıyorum eve, arada kaynamayayım diye:)
   Sizin işten naber? Var mı gelişmeler?

 4. zoiplanet dedi ki:

  doğur, emzir, koru, temizle, kucaanda aylarca kene gibi büyüt, yeme yedir, içme içir, uyuma uyut.. sonra babasına popo sallayıp naz yapsın, ‘annieaa gak’ desin heaa!! aaah ah..

  bizim evin işlerini yapan ustayla sohbet etmiştik. iki oğlu bir kızı varmış. kız en küçük. adam “kızım olunca baba olduğumu anladım, eve her gittiğimde merdivenin başında karşılayıp boynuma atlıyor” demişti. oğlanlar eve geldiğini bile farketmezmiş.

  farklı türleriz vesselam.. yiyosa erkeği bulana kadar gidelim cingim :))

  • tuba dedi ki:

   Yemiyor Zoim:)

   Dayım da senin ustayla aynı hisleri paylaşıyor. İki oğlundan sonra kızı olunca resmen bayram etti, terlik getirmekten, kahve yapmaya kadar, babayı şımartma ritüellerinin hepsi var:) Ama oğlanlar da anneyi şımartma var mı dersen? Sıfır! Daha ziyade dalga geçme, sürekli kekleme, eğlenme:) Bizim oğlan olsa, bu annem bilgisayardan da anlamıyor, teknolojiyi de bildiğini sanıyor, boyu da zaten bir karış falan diye dalga konusu oluruz bizdeki şansla Zoi:)

   Yaşlanınca söylenirken, 9 ay karnımda taşıdım diye değil, kene gibi aylarca kucağımda büyüttüm diye söyleneceğim:) Bu lafı sevdim!

  • Ceylinin Annesi dedi ki:

   Erkek doğurup ben de birinin baş tacı olmayı planlıyorum valla 😀

 5. mayre dedi ki:

  Tubacım Pepenin babam şarkısını benim 20 aylık mirza oğlum da (m lere bastırmadan da olsa) o kadar zevkle söylüyo ki ben de benzer duyguları yaşıyorum 🙂

  Bu arada biz yeni evimize taşındık ve geçen gün oğlumu götürdüğüm parkta defneyi canlı canlı görünce şok oldum.. Bakıcınızı korkutmak istemediim için tanıdığımı belli etmedim tabii 😛 Mirzayla tanıştılar hatta benimki epey bi ayrılmak istemedi ordan bilemiyorm artık 😉

  En kısa zamanda tanışmak dileğiyle gomşu..

  • tuba dedi ki:

   Aaa çok yakınımıza geldiniz o zaman:) Evimiz de işimiz de o parka çok yakın. Ben bakıcımıza söylerim, bir daha karşılaşırsanız mutlaka gel lütfen:) Mail adresime telefonunu da yollar mısın, ben de yazayım, haberleşelim. Ben de işten kaçıp, o park saatlerine ucundan da olsa katılmaya çalışıyorum, en kısa zamanda karşılaşmak dileğiyle:) Mai adresim: tcingi (ad işareti) gmail.com. (mailimi böyle yazdım, böyle yazınca spamlere mazru kalmıyormuşsun galiba, sen anlamışsındır bu haliyle:) )

 6. Pelininstyle dedi ki:

  Koparıp çekesim senin kucağına veresim geldi Defneyi kıskandım annelerin daha çok hakkı olmalı biz daha çok sevilmeli övülmeliyiiiizzzzzz anladınız mı kız çocukları

  • tuba dedi ki:

   Bir daha çocuğum olursa, senin “Bu amca kiracımız yavrum!” taktiğini en baştan uygulayacağım Pelin:) Bu yazdıklarını da Defne’ye aynen ileteceğim. Artık anlayana:)

 7. my little world dedi ki:

  sen de az kıskanşşş değilmişsin ama bu kez kendini suçlama Tubacım:))zira kıskanılmayacak gibi değil eşşek sıpalarının baba aşkı.ben de muzdaribim tebiy ki aynı dertten nankör bir kız bebek anası olarak..bir de şu yukarıdaki Defneyi kanlı canlı gören arkadaşı kıskandım ek olarak.selam ederimm..
  not:anne -midbal şarkısının sözleri bomba.bir de pepeye söylettin miydi bırak defne’yi kitlelerin diline pelesenk olur vallahi :p

  • tuba dedi ki:

   Hani bu aşk 3 yaşından itibaren başlayacak falan diyorlardı, noldu, niye sabredemedi bizim cadılar?
   Anne-Midbal şarkısı tutar mı diyorsun Nuray? Şuşu’ya mail atayım mı? Nuray’lı bir satır daha ekleyeyim göndermeden, bak sen de aynı dertten muzdaripmişsin.
   Ya tutarsa?!

 8. idilik dedi ki:

  kız çocuk-baba / oğlan çocuk -anne aşkının önünde kimse duramaaaaaazzzz!!! :)) yaşasın ödip :)-
  ama sen de biliyorsun anne olarak ki anne kız ilişki ayrı bir ilişki 🙂 Koyver düşkün olsunlar birbirlerine, birbirinize …
  ben yokken emre pijamama sarılıp uyumuş oysaki pek yüze vermiyor bana bu aralar, gizli aşk:)

  Bütün bebeleri koklaya koklay öper ve yumuşakça ısırırım :))

  • tuba dedi ki:

   Ohhh senin ayrık dişliyle keyfin yerinde tabi:) Çetrefilli, gell-gitli, büyük aşklı anne-kız ilişkisi günleri gelecek biliyorum da, şimdilik çetrefilsiz, gel-gitsiz, saf aşk yaşasaydık bari, şöyle 3 yaşına kadar falan diyorum! Benim babasından neyim eksik?! 🙂

   Pijamana sarılıp uyumuş ya… Hem ağlarım, hem yerim, hem öperim… Delirtme beni Ayrık Diş!

 9. Ceylinin Annesi dedi ki:

  Al bir sevgi arsızı da burada …
  Başkasınınn üstünü başını, inc belini kıskanacağıma, yıllarsa annemle babam kardeimi mi çok seviyor diye kıskandım, sonra kocam anasını mı çok seviyor diye kıskandım, ama şimdi bakıyorum ki hepsindne baskın bir kıskançlık var, kızım babasını mı çok seviyor !! Eyvahlar olsunn 🙂
  Defne de az zilli değilmiş ama, ne o anneye tripler 🙂 Ne olursa olsun her zaman bu bebeler canı sıkılınca, düşünce, kızınca dahi Anneeaa diye ağlarlar ve uyandıklarında akıllarına ilk gelenler Annelerdir 🙂
  Ne kadar babaya naz, poz yaparsa yapsınlar, onlar en çoook biziiimm 🙂

  • tuba dedi ki:

   Ahhh ah beni en iyi sen anlarsın o zaman Fatoşcum… Yıllarca herkesi herkesten kıskandık, üstüne bu kızlar geldi tüy dikti:)
   Dediğin gibi her zor zamanında beni çağırıyor da, o da pek işime gelmiyor. Yani mesela yemeğimi babamdan başkasıyla yemem dese, altımı ille de babam değiştirsin dese, fena mı olur yani? Madem o kadar babacısınız hadi bakalım, demek lazım bu sıpalara:)
   Ve evet, onlar en çok biziiiim!

 10. cokoprenses dedi ki:

  harikasın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir