Oyun grubu mu? !

Anne olduğumdan beri, kendimi eleştirdiğim, yanlış mı yaptım acaba diye kendimi sorguladığım, birgün kendime “Afferin bu işte bayağı iyisin” diye gaz verip, ertesi gün “Deli misin, napıyorsun?” diye kendimden hesap sorduğum, tükürdüğümü yaladığım, acabalarla boğuştuğum milyon konunun yanında baştan beri ve istikrarlı bir şekilde kendime güvendiğim, doğru yaptığıma inandığım, kendimi sorgulasam da kendime laf sokacak bir taraf bulamadığım -öyle çok konuşan ve benimle sürekli didişen bir iç sesim var ki, bana laf sokmadığı bir konunun olması mucize!- nadir konulardan biri, Defne’yi iyi havada, kötü havada, ama az, ama çok açık havaya çıkarmak.

Daha bebekken ve Ankara’nın buz gibi soğuğuna rağmen, sarıp sarmalayıp, güzelce giydirip çıkarırdım, büyüdükçe zaten kendi bağımlı oldu açık havaya. Hergün aynı saatte çıkmaya alışınca, o saatte kapıyı aşındırmaya başladı zaten. Hatta o bay bay’ın hevesine ayakkabılarını ayağına geçirmeyi, atkıyı kendini öldürecek gibi boynuna sarmayı, beresini tek gözünü kapatacak şekilde kafasına geçirmeyi öğrendi.

Yakınında park olan, bahçesi olan bir sitede yaşıyoruz ama malum ortam Belgrad Ormanı da değil. Yine de gördüğü 3 köpek, 1 kedi, 10 kuş, tüm engellemelere rağmen mıncıkladığı ateş böcekleri, peşinden koştuğu kelebek, ısrarla çok güzel olduğuna inandığı ve avuçlayıp en değerli hazinesi gibi baaaaak diye bana getirdiği sümüklü böcekler -hadi salyangoz diyelim, daha sevimli duruyor- ve hatta arada gücünü kontrol edemeyip kabuğunu çıtlattığı ve içi çıkmış, ayyy devam edemeyeceğim, işte şehir hayatının üç beş hayvanı bile onu inanılmaz mutlu ediyor.

Ama Defne büyüyor. Ama Ankara çok soğuk. Eskiden 1 saat bile çıksa yeterken, şimdi daha çok uyanık zamanı olduğu ve evde sıkıldığı için daha çok dışarıda vakit geçirmek istiyor. Defne’nin vücudunda 10 santimetrekare açıkta bırakan astromontundan birer tane bakıcıya ve bana da bulana kadar, daha fazlası çok zor:)

Bir buçuk yaş kontrolünde doktorun “Defne hareketli, sosyal ve algısı açık bir çocuk, bakıcıyla tek başına evde çok sıkılır kışın, bir oyun grubu ya da kreş düşünün bence.” tavsiyesiyle, önce aaaayyy benim çocuğumun algısı da çok açık, hem sosyal de, bana mı çekmiş diye totom tavana vurup, havalara girip, herkese anlattıktan sonra, normale dönüp, normal bir insan gibi düşünmeye başladım. Ve aklıma kocaman bir soru takıldı! Oyun grubu ne ya? Şimdi birileri Defne’yle oynasın diye her gün aynı saatte aynı yere götürüp, aynı insanlarla muhattap olup, üstüne bir de para mı vereceğiz? Dünya bu kadar saçma bir yer olmamalı! Ben şehir insanıyım, imkanım olsa New York’ta yaşamak isterim, ama ruhumun bir tarafı da gayet köylü, tek göz evimiz, traktör süren kocam, bir ev dolusu çocuğum olsun, hava aydınlanınca sokağa çıksınlar, hava kararınca kucağında kuzuyla eve gelsinler, kuzuyu o gece pişirip yemezsek, sarılıp yatsınlar, ben de şehirli kadınların arkasından atıp tutayım, ay çocuk büyütmekte ne var, bir taneye bakamıyorlar diye! Beş yıllık planımızda köye de New York’a da taşınma ihtimalimiz olmadığından oyun grubu ihtimalini tekrar değerlendirmeye karar verdim.

Beş çocuk hadi oynayın dediğimiz için yerde oynarken, beş anne kenarda oturup “Ay bizimki kakasını taa 6 aydır söylüyor, aa öyle mi bizimki de 8 aydır yemeğini kendi yiyor, o da birşey mi bizim ki sayı sayıyor, okuyor, yazıyor, raksediyor!” muhabbetleri mi yapacağız, dur o zaman ben biraz çalışayım, notlarıma bakayım, ne taraftan bastırıp üste çıkayım, dur ya haftada üç gün o kadınlarla buluşacaksam ne giyeceğim, hemen alışverişe koşayım, ay şimdi haftada üç gün saça da fön çektirmek lazım, en güzel, en genç, en çıtır anne ben olacağım uleyyyn gelgitlerini yaşarken, evimize yakın, kreşte varolan 18 ay grubuna haftada 3 gün ikişer saat katılabileceği, annesiz, kocaman bahçesinde tavuklar, horozlar koşan, kaplumbağa ve tavşanla oynayabileceği ve bunun için üstüne para vereceğimiz (!) bir kreş-oyun grubu buldum! Tam karar vermedim ama niyetim var. Ah o doktor. Yok algısı açık, yok sosyal verdin gazı.

O beş kadın da kendilerini yesinler artık! En güzel, en genç, en çıtır anne benim işte.

47 Responses to “ “Oyun grubu mu? !”

 1. nesteren dedi ki:

  Ayça’nın önceden benimle oynar mısın anne diye bir sitesi vardı.
  Yakın muhitlerde yaşı aynı çocukları olanlar toplaşırdı.
  Ama dediğin gibi kafası denk insan bulmak zor.
  Keşke aynı yerlerde yaşasaydık diyorum her seferinde.
  İmkanım olsa ordan, İzmir’den insanları toplar kendi klanımı kurardım 🙂

  • tuba dedi ki:

   Ne güzel bir fikirmiş yaşıt çocukları toplamak:) Keşke biraraya gelme imkanımız olsa dediğin gibi. Sen klanı kurana kadar, bizim oyun grubu hikayelerine devam o zaman:)

 2. Pinar Kaya dedi ki:

  bizde ankaradayiz, o kres hengi semtte ve adi neymis? Benimle paylasir misin? Benim oglumda 16. Ayinda su anda:) bizde vakit gecirmekte zorlaniyoruz cok:(

 3. Güz dedi ki:

  Ben de Ankara’dayım oyun grubu için dokuz aylık bir tosba ararsanız bize bekleriz, föne falan da gerek yok en rahat halinde gel bebişler oynarken biz çay demler içeriz :)Hem gerilmezsin seninki dokuz ay önden gidiyor nasıl olsa 🙂
  Seneye aynı arayışlar peşinde koşmamak için apartman komşuluklarını ilerletme yoluna gidicem sanırım 🙂
  Üst kat komşumun üç çocuğu var başlı başına bir gruplar yani 🙂
  Planım benimkini onların yanına yollamak sonra çayımı demleyip oturmak 🙂

  • tuba dedi ki:

   Eşofmanlarımı giydim, Defne’yi kaptım, yola çıktım bile o zaman:) Bizim de var apartmanda var Defne’neye yakın aylarda iki çocuk, onlara gidip geliyorlar ama işte herkes, her zaman uygun olmuyor, daha düzenli ve apartman dışı bir aktivite mi olsun diyorum ama emin de olamadım. Ama o üç çocuklu komşuyla arayı iyi tut, bırakır kaçarsın seninkini, arada kaynar, farkına bile varmazlar:)

   Hadi çayı koy, en fönsüz halimle geliyorum dokuz aylık tosba sevmeye:) Gelince sözlü yapacağım ama hazır mısın? Aaa senin ki daha yürümüyor mu, yok artık yemeğini kendi yemiyor mu, neee altına mı yapıyor, benim ki ohoooo:)))

   • Güz dedi ki:

    Apartman dışı ve düzenli aktivite mantıklı geliyor kulağa ama bir yandan da üzülüyorum biz kendi yaşıtlarımızla evde sokakta her yerde oynardık bu kuzucukların böyle bir imkanı yok diye. Yazık valla hem de üstüne para verivererek, afedersin herkesin birbiri ile bişey yarıştırdığı bir ortamda güya arkadaş kazanacaklar.

    Neyse çay demlendi, adresi veriyorum sen al Defne’yi gel buraya. Bu arada ben Çukurambar’dayım Odtü’ye geçerken rahatlıkla uğrayabilirsin :)Ankaralı anneler buluşsak kaynaşsak ya 🙂

    • tuba dedi ki:

     O zaman bir dahaki Odtü gezisinde baskına hazır ol! Çay hep kaynasın, ne zaman baskın yaparız belli olmaz:) Öpüyorum seni de, minik kızını da..

 4. Sibel Opoka dedi ki:

  Blogunuzu yeni kesfettim ve bayildim.Once kizinizin guzelligine, gelisimine sonra olaylari anlatim tarziniza.Neseniz hic kaybolmasin insallah..

  • tuba dedi ki:

   Merhaba bir erkek, bir de müstakbel kız annesi:) Güzel sözlerin için çok teşekkürler:) Daha Defne doğmadan bile Defne’ye kardeş isteyen ama şu sıralar ‘hımmm kem küm’ diye yan çizen bana örnek olur musun lütfen:)

 5. my little world dedi ki:

  gene ağzımdan salyalar aktı eşşek sıpasını görünce (eşşek sıpası tabii,ya ne sıpası olacağıdı:)) sosyal miymiş o algısı yüksek miymiş..yerim yerim..o
  bu arada oyun grubu bana da mantıklı geliyor Tubacım hele de bizim mahallenin yaş ortalamasının 60 olduğu,evimizin metrekaresinin de ondan aşağı kalmadığı düşünülürse:))ideal bir dünya için saçma olsa da bizim için ihtiyaç,hiç sogulamadan yazdır (!!) Defne’yi.
  hadi bakalım Kokoş Veli Mode On!

  • tuba dedi ki:

   Nuray sahalara dönmüş:) öncelikle eşek sıpasına güzel dileklerini iletirim!
   Aslında bakıcılarla çok sıkıntı yaşamış bir arkadaşım ilk çocuğunu bir yaşında,ikincisini 6aylıkken gönderdi tam gün kreşe,bildigim kadarıyla üçü de gayet mutlu. Dediğin gibi ev ve bu soğuk da pek de çıkamayacakları mahalle ortamına iyi bir alternatif olabilir. Fikrine karşı olsam da (ciddiye alınacak birşey yok,ben herseye karşıyım!) ben de yazdıracağım(!) çocuğu galiba:) keske yakın olsaydık, beraber yollardık oyuna,beğenmezsek de kaçar kızlarla gezer tozardık sokaklarda:)

 6. mayre dedi ki:

  Merhaba Tuğba, bi 17.5 aylık(18 deil :)) meraklı kedi de bende var ve kreş arayışı başladı aynı sebeplerden.. Gerçi ev değişikliği yapma ihtimalimiz var ama olur ya evimize yakın olursa biz de tercih edebiliriz, kreş ile ilgili bilgi bana da mailleyebilir misin? Defne yi zevkle ve merakla takip ediyorum, paylaştığın samimi ve faydalı bilgiler için ayrıca teşekkürler..
  Sevgiler..

  • tuba dedi ki:

   Merhaba:) Aynı dönemlerde ev de, biz de yetmemeye başlıyoruz galiba bu yaramazlara! Kreş Çayyolu tarafında. Mail atarım sana bilgileri.
   Güzel sözlerin için de ayrıca teşekkürler. Pek “faydalı bilgi” verecek tecrübem yok, benimki başımızdan geçenleri, bir de bir türlü geçemeyenleri anlatmak sadece:) Okumaya değer bulduysan ne mutlu bana!

 7. nazli dedi ki:

  Tubacımm ben de aynı şekilde düşünmüştüm, hatta yağmurluk takımı bile aldım ki yağmur yağsa bile dışarı çıkabilsin Alya diye ama gel gör ki soğuk oldu mu da çok soğuk oluyor. Bence de neyse o buluduğun yer iyi geliyor kulağa, en azından dene bakalım, sonra da bize anlat 🙂 Öperim, iyi haftalar

  • tuba dedi ki:

   Deneyeceğim galiba Nazlı. Güzel, büyük bir bahçesi var, çimli, kum havuzlu, hayvanlı falan. Velilerden özellikle itiraz gelmediği sürece her gün dışarı da çıkarmaya çalışıyoruz dediler. Bir de eve yakın. Artık benden söylenen “veli” hikayeleri dinlemeye başlayabilirsin:) Bebek annesi neyse, çocuk annesini de kabullendik zorla da “veli” biraz ağır gelecek galiba:) Genç anneyim ben hayret birşey! 🙂

 8. New York Turca dedi ki:

  Oncelikle Defne’yi yerim yerim! Simdi burda o el kadar bebelerin aktivitelerini sayayim 2 yasinda bir bebenin jimlastik,yuzme,muzik, futbol sinifi var ve haftanin 3 gunu 3-4 saat okula gidiyor bunun disinda park ve playdate dedikleri annelerinin yasit cocuklarla duzenledigi oyun bulusmalari oluyor birde iste kisin kapali alanlarda cocuklar oynasin diye bi suru merkezler var. 2 yasinda bebe bildigin benden daha sosyal ve daha genis bir cevreye sahip yani 😀
  Bende soyle dusunuyorum mumkun oldugu kadar kendi yasitlariyla oynasin vakit gecirsin artik oyun grubu mu olur yuvami olur
  Sonra annelerde bulusma duzenlesin cocuklar oynasin diye.tabi simdi burda cok fazla o ne giymis,ay sen cocuguna sunu yap bunu yap diye akil verme karisma olmadigindan daha kolay oluyordur bu.
  Ayrica buranin sogugu da pek beter ankarayi aratir yani ama o bebeler hep mi disarda olur evet olur astronot da olsalar bebek arabaalri sarilip sarmalansada cikiliyor mutlaka disari.
  Iste bole su konuda da akil verdim ya sana nasi bi mutluyum suan anlatamam 😀 gotur cabuk Defne’yi oyun grubuna sosyal kelebegim sosyallesme alani bulacak! oldu o zaman ben kacar son cesaret atagimida yapip tuyeyim 🙂 hadi optum…

  • tuba dedi ki:

   Ooo Hande Hanım biz “çocuklu kadınlar” a, çocuk konusunda, taa New York’lardan akıl verecek duruma geldiysen, evet tamam bu iş, beddualarımın tutmasına az kalmış, kimbilir belki tutmuş da haberimiz yok:) (beddua demekten de vazgeçeceğim artık, dua diyeceğim, anneyim ben ulan, hassasım bu konularda!) Başka insan, başka çevre, başka ev öyle mutlu ediyor ki zaten bu sıpaları, evde tutup mutsuz etmeye gerek yok dediğin gibi. Ben de ısrarla hala hergün çıkarıyorum, mahallede Defne’yi ve astromontunu bilmeyen yok zaten:) Ama tabi bu soğukta Defne’den başka çocuk yok sokakta. Götüreceğim artık oyun grubuna da. Kreş+sokak+kudurma sonucu akşam 8’de uyur diye bekliyorum yoksa gidip paramı geri isteyeceğim:) Bak bir de yüzmeye çok hevesliyim ama 1.5 yaş yüzme grubu var mı diye sorsam uzaylı gibi bakarlar kesib, dur yine de bir şansımı deneyeyim:)

   • Ceylinin Annesi dedi ki:

    Çoook çok iyi olur oyun grubuna götürmek.
    Ankara kadar değildir belki ya, kış malum, İstanbul da soğuk ve dışarıda ne kadar tutsam çocuğu gündüzleir bakan babane kişisi, buz gibi havada çocuğu sokaklarda gezdirdiğim için hasta ettiğimi iddia ederek beni delirtir.
    Oyun grubuna 13 aylıkken joyfull’da başlamıştık, anneli bebekli gruptu. Ayrıca ben kendi imkanmlarım ve bebeği olan annelerle dostluk kurma çabalaım sayesinde 🙂 bir kaç kadınla iki tanesi şansa bizim apartmanda tanıştım ve çocukları akşamları ben akşam evde olduğum için biribirimize götürüp 1er saat görüştürdük. Ama baştan birbirini görünce çok sevinen zibidiler cıvıtıp onu elleme, bu benim kavgasına giriyorlar.
    Bu yıl da iki ay kadar önce güzel bir kreşte haftada üç gün oyun grbuna başlattım.Sadece 2 saat gideceği halde durmadı,ağlaya ağlaya kendini yedi kızım.
    Ben ne kadar onu sosyal yapmak için uğraştıkça o kaçar oldu. Varsa yoksa ‘evimiiz,evimize didelim Annee’ gündüz evde değil de babanesinin evinde bakıldığında evini çok özlüyor sanırım 🙁

    • tuba dedi ki:

     Ah canım benim, kıyamam ben ona…Ben de Aralık’ta başlatacağım galiba Fatmacığım, ama ne tepki verecek bilmiyorum! Ben yokken sorun yok ama varken bana yapışık yaşamak istiyor! Bakalım kabul edecek mi, orada bırakıp çıkmamı. Bizim apartmanda da Defne’yle yaşıt iki çocuk var, görüşüyorlar arada bir ama düzenli olmuyor işte…Bir de apartmandan çıksın diyorum, başka yerler de görsün. Umarım iyi olur, uyum sağlar.

     Anneler olmasa napardık bilmem ama iyi bakıcıda da “şöyle yap” deme şansın var. Hala hergün 1 saat çıkarıyor bakıcı haftaiçi, haftasonları da ben. Şimdilik dayanılmaz bir soğuk yok -çok şükür-. Keşke yakın olsak da buluştursak bu sıpaları:) Yine de anneler her zaman 1-0 önde her zaman:)

     Bir taraftan kreş falan diyoruz ama bir taraftan da pek küçükler be Fatmacım. Bir süre sonra bizi istemeyip illa da arkadaş dedikleri günler de gelecek ve biz hay ben böyle sosyalliğin içine diyeceğiz:))

 9. idilik dedi ki:

  Emre 26 aylıktan beri yuvaya gidiyor, çok iyi gelecek oyun grubu bak göreceksin, anneleri zaten almıyorlar içeri ama yine de eminim ki en çıtırı sen olacaksındır 🙂

  şarkılar falan söylemeye başlayacak (belki şimdiden söylüyordur?) çok şeyler olacak ve en önemlisi defne yaşıtlarıyla takılacak.. Türkiye’de çok tabu bir durum 3 yaşından önce yuva,kreş ama bence çok yararlı. Ama tamam kış aylarında evde tek başına bakıcısıyla oturan bir çocuktan belki daha fazla hasta olacak ilk zamanlar ama değer 🙂

  Çocuklarımız büyüyor ve bizden ayrı bir ortamları oluyor, hala inanamıyorum…

  öpüyorum o güzelliği, minik orman cini 🙂

  • tuba dedi ki:

   İdilik, en başta en çıtır annenin ben olacağım konusunda anlaştık ya, oh içim rahatladı:) Ben de “aaa el kadar bebek, okula mı gidermiş, hem bakıcı niye var o zaman” lara rağmen göndereceğim galiba. Çünkü bizden başkalarıyla görüşünce, farklı birşeyler yapınca ne kadar mutlu olduğunu görüyorum. Eğitim kısımı falan hiç umurumda değil, sadece mutlu olsun, eğlensin istiyorum. Bakalım nasıl olacak? Hastalık için de bu sene giderse bu sene, seneye giderse seneye olacak, kaçış yok diye düşünüyorum ama inşallah fikrimi değiştirtecek bir hastalık yaşamaz.

   Bizden ayrı ortam falan demezsen lütfen, bak zaten hisli bir insanım artık tüm doğamı, ve 30 senemi reddederek, kaldıramayabilirim:)

   Orman cini ve ben, cool baby boy’u öpüyoruz!

 10. zoiplanet dedi ki:

  biz eskiden.. diye başlayan cümleler raks ediyor beynimde :)) seneye ora nereyse bizi de kaydetsinler cingim.. rezervizyon yapabiloor muyuz :))

  • tuba dedi ki:

   Cansın’ımı Defne’nin kardeşi kontenjanından yazdırırız yavrum, hem ucuza gelir fena mı? 🙂 Hoş indirim bizi bozar ama neyse:))

 11. Eda dedi ki:

  Merhabalar,kader ağlarını ördü ve bu bloga rastladım:)Ankarada’yım oğlum 21 aylık ve bende bir oyun grubu arıyorum hatta şimdiden kreş araştırmalarına başladım:)Hangi oyun grubuna götürdüğünüz hakkında bilgi verirseniz vede tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.İyi günler..

  • tuba dedi ki:

   Hoşgeldin:) Ben Defne’yi US Anaokulu’na götürecektim, Çayyolu’nda. Ama şehir dışı seyahatlerimiz, fuardı, işti derken başlayamadık bir türlü. Yazın da götürmeyi düşünmüyorum, tatillerle falan çok bölünecek diye. Artık sonbaharda yarım gün başlatacağım galiba. Sonrasında doktorumuzla konuştuğumda, Yeni Ufuklar’ı, Aşama’yı ve Anaçev’in anaokulunu önerdi. Onlara da henüz gidip bakmadım açıkçası. Hepsi de Çayyolu civarlarında, sen nerede oturuyorsun?

   Oğluna kocaman öpücükler! 🙂

 12. ozge dedi ki:

  iyi günler, bahsettiğiniz kreş kulağa çok hoş geliyor:) uzun zamandır ankara da öyle bir kreş veya oyun grubu vb arıyorum ama sizinki hoşuma gitti doğrusu. mail adresime mekanın ismini iletebilir misiniz?

 13. Gaye dedi ki:

  Merhaba,

  Benim oğlum da Defne ile çok yakın bir zamanda doğmuş: 14 Mayıs 2011. Biz de çok kreş dolaştık, en son Anaçev ve Yeni Ufuklar arasında kalmıştık, muhtemelen Anaçev’de başlatacağız. Siz niye US Anaokulu’nu seçtiniz? Bir de oyun grubunu bana da mail atarsanız memnun olurum.

  Teşekkürler.

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Gaye,

   Ben uzun vadeli kreş olarak değil, ilk sene oyun grubu olarak evimize yakın ve genel olarak fiziki koşulları iyi diye US Anaokulunu beğenmiştim. Güzel ve geniş bir bahçesi var, bahçede tavuk, kaplumbağa vs. hayvanlar geziyor. Kışın bile mümkün olduğunca açık havaya çıkarıyorlarmış çocukları, ki bu benim için önemli bir kriterdi. Yemekler orada yapılıyor, ve hep bilinen iyi markaların ürünleri vardı. Zeytinyağı ve tereyağı dışında yağ kullanmıyorlar. Ama en önemli artısı yakın olmasıydı. Anaçev, Yeni Ufuklar bizim de doktorumuzun önerdiği 2-3 kreşten biriydi, US hakkında fikrim yok dedi hatta, yeni olduğu için. Ben o zaman diğerlerine gitmedim ama bu sonbaharda ben de yarım gün kreşe başlatmayı düşünüyorum. Yeni Ufuklara kuzenimin iki çocuğu da gidiyor, gayet memnunlar. Bu arada oyun grubuna başlatacağım dönemde, bizim iş dolayısıyla uzun seyahatlerimiz oldu, vazgeçtik başlatmaktan. Sonra da yaz geldi, saldık sokağa:)

   Anaçev’le ilgili fikirlerini bana da anlatır mısın Gaye? Bakarsın okuldaş olurlar:)

   • füsun dedi ki:

    Sitenizle yeni tanıştım.Hangi oyun grubu olduğunu bana da mail atabilirmisiniz. Teşekkür ederim.

 14. babacık dedi ki:

  o kreşin adını bende istiyorum…

 15. bülben dedi ki:

  merhaba burası hala aktif mi bilmiyorum son mesajın üzerinden bayağı zaman geçmiş. Oğlum 24 aylık ve evde bakıcı ile büyüdü. Biz memnunuz ancak bir şeylerden geri kalıyor düşüncesi aklıma takılıyor. Üstelik 2 yaş krizleri, bana yapışma ve kaprisler de başladı. Siz hangi okulu seçtiniz, nasıl bir yöntem izlediniz, neye karar verdiniz?

 16. Pelin Ipek dedi ki:

  Merhaba,
  Benimde ikizlerim var ve bende su siralar deli gibi oyun klubu ariyorum
  Bana da ismini verebilir misiniz?
  Sevgiler

  • tuba dedi ki:

   Merhaba,

   Ben oyun grubundan vazgeçtim, okula başladı Defne direk. ama baktığım oyun grubu, Çayyolu’nda US Anaokulu’ydu. Tabi Defne gitmediği için iyi-kötü yorum yapamayacağım ama ilk izlenimim iyiydi.

 17. Ayşe Çelebi Doğan dedi ki:

  Merhaba
  Oğlum için oyun grubu araştırması yaparken gördüm sayfanızı. Kızınızı nereye verdiniz? Tavsiyerinizi alabilirsem sevinrim. Teşekkürler Ayşe Çelebi Doğan

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Ayşe,
   O zaman baktığım yer US Anaokulu idi ama daha sonra oyun grubundan vazgeçip okula başlattık. Geç cevap için kusura bakma.

 18. Guliz dedi ki:

  Merabalar, ben de kızım için kreş bakıyorum, ümitköy, çayyolu civarında, öneriniz varmıdır?Teşekkürler

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Güliz,

   Herkesin kreşten ne beklediğine göre değişiyor tabi, iyi ya da kötü kreş ama genel olarak çevremden duyduklarım Yeni Ufuklar, Belma Abla, Anaçev, Sevgim Anaokulu’nun belli bir çıtanın üzerinde olduğu yönünde. Tabi İngilizce eğitim veren bir yer arıyorsanız o da farklı bir kriter, TAD, IPS olabilir.

   Sevgiler.

 19. Sevinde dedi ki:

  Slmm çok merak ettim hangi okula gönderdiğinizi anaçevi herkez çok övüyo ama okul çok güzel gelnedi bana bide arte var bilginiz varmı acaba sevgilerimle

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Sevinde,

   Anaçev’i herkes çok övüyor evet. Fiziki şartları o yaş grubu için bana da biraz değişik göründü ama gönderen arkadaşlarım da çok memnun. Kendi tecrübem olmadığı için yanıltmak istemem. Arte’yle ilgili hiç bir fikrim yok maalesef.

   Sevgiler.

   Tuba

 20. Derya dedi ki:

  Merhabalar. Çok geç gördüm Sohbetleri.mamakta çalışıyorum ve bu yüzden burada oturuyorum. (Dikimevi civarı ) 3 yasindaki kızımın alerjik bir yapısı var.beslenme yüzünden kreşe gonderemiyorum henüz.oyun grubu arıyorum bu civarda. Bilen,duyan var mıdır? Teşekkürler şimdiden

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Derya,

   Maalesef o bölge için hiç bir fikrim yok. Kusura bakma yardımcı olamadım.

   Sevgiler.

   Tuba

 21. Dilek dedi ki:

  Merhaba uzerinde cok zaman gecmis konunun ama benim oglumda 17 aylik ve oyin grubuna katiliyo – haftadir haftada 3 gun 2 saat ayrlirken sorun yasiyoruz benim sorum defneye faydali oldumu bu oyun grubu iyiki gonderdmam dedinizmi cvplarsnz cok sevinrm

 22. Beste dedi ki:

  Merhaba, ben de tam bahsettiğiniz gibi haftada 2 gün 2 saatlik bir oyun grubu arıyorum. Benimle de paylaşır mısınız ismini?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir