Defne 9 aylık!

 

Defne dün tam 9 aylık oldu! Öyle azmış gibi gelmesin 9 ay. Kendisi artık bir “birey”! Tabi bir de doğuştan “müdür”! Bizim eve yolun düşer de gelirsen bunu bil yani. Ona göre gel. Zira bu “müdür”lük müessesesini pek dayatmacı bir tavırla öğrenebilirsin. Müdür ne derse onu yapmak zorunda kalabilirsin. Amaaan dayatmacı diye harcayıverdim kızcağızı, öyle demeyelim,  o isteklerini önce güzellikle, olmadı, cızırdayarak, yetmezse cayırdarak belli ediyor. O cazırtıya dayanırım dersen yapmayabilirsin, dayatma yok yani. Gönüllülük esasına dayalı herşey:)

İşte gelişmeler…

Yemek?

Karnıbahar tadılacaaaaak, tat!

Pırasa tadılacaaaaak, tat!

Kereviz tadılacaaaaak, tat! Görevler tamam.

Bir de tattıklarını yeme faslı var tabi. Öyle ağzını açmamak, sımsıkı kapamak falan yok Defne’de. Öylesi zevksiz, sıkıcı. Ağzını açtırmak için yaptığımız oyunlar hep aynı, kızı baydı. Hem o geçen ayın olayıydı. Şimdi iştahla ağzına alıp, ağzında tutmak var. Anne mi pes edecek, Defne mi oynamak var:) Hadi bakalım, yiyorsa şimdi oynat, kudurt, güldür, güldür ki o ağzında biriktirdikleri şelale olsun aksın ağzından! Sen de seyreyle manzarayı:)

Emekleme?

Emeklemeye hevesi, yürümeye yeteneği mi var demiştim? Yalan. Emeklemeye hevesi de yeteneği de yok!:) Ama koşmaya var! Ellerinden tutup yürütürken “Koş Defne” lafını duyar duymaz totosunu sağa attırıp, pati çekerek öyle bir koşuşa geçiyor ki sanırsın 100 metre koşusunda Usain Bold’a rakip olacak, gizliden çalışıyor.

Uyku?

Hani bir Bambam’ımız vardı ya, hani hep sallıyoruz, bıktık, usandık diyorduk ya, Defne duydu sesimizi, Bambam’ı bıraktı! Yatağımızın en göbeğine kuruldu! Artık yatma eğlencemiz saç yolmak, kapalı gözü kirpiğinden tutup kaldırmak suretiyle açmak, kaş karıştırmak, burna parmak, ağza ayak sokmak. Bu tacizler karşısında sukunetini korursan, bingo! Kız yarım saatte uyur. Yok dayanamam gülerim diyorsan vay haline. Kuzey-Güney’ler, O Ses Türkiyeler rüya olur sana baştan söyliyeyim!:)

Genel hal ve gidişat?

Motor gelişim olsun, el göz koordinasyonu olsun aldı yürüdü bu ay diyeyim sen anla! Gelsin alkışlar, gitsin baybaylar, çak’lar. Giriş seviyesinde tel sararlar ve gel geller de cabası. Da küçük bir sorun var, hadi alkış deyince önce tüm bildiklerini gözden geçiriyor, eller baybaya gidecek gibiyken birden çak olur gibi oluyor, “Böyle değildi la” deyip sonunda tutturuyor, alkışlıyor. Bir de gece yatınca sürekli öğrendiklerini çalışıyor. İşte o beni bitiriyor. Zira dayanamayıp gülüyorum. Sonra? Bakınız üst paragraf.

 

 

Durun durun en önemli gelişmeyi unuttum bee. Aylardır beklediğimiz diş geliyor diiişşş. Hayır, artık tüm huysuzluklarına rahatlıkla “Diş çıkarıyor ondan” diyebileceğim. Ondan bu cadılık. Yoksa melek melek!!

Anneme özel not: Ya yine bodysinin içinden diğeri gözükmüş, ahh çocuğum vah çocuğum diyeceksin de ev hali işte. Hem ben o 2 body’i giydirene kadar neler çekiyorum sen biliyor musun? Dışarı çıkarken düzgün giydiriyorum. Bak valla:)

7 Responses to “ “Defne 9 aylık!”

 1. nesteren dedi ki:

  ooo maşallahh tospikee.
  melek tabi baksana şu tipe. başka bişi olabilir mi bu 🙂

  sizin ağızda salyalanma filan var mı?
  varsa ne zaman başladı?
  bizimki şimdiden salyalı tükrüklü.
  3-4 ay sonrasına hazırlık mı acaba?
  merakmerakmerak

  • tuba dedi ki:

   bizimki daha 2-3 aylıkken salya tükürük herşey vardı. eli hep ağzındaydı. hatta biz daha 3 aylıktan beri diş mi çıkarıyor dediğimiz için epey dalga konusu olduk çevremizde:) anca 9. ayda çıktı! cevapcevapcevap:)

 2. Hacer dedi ki:

  Kuzucuğumu ser sefil görüntüle sonrada giyinmeyi sevmiyor ağlıyor gibi bahaneler…Dolap dolusu Zara dan alınan kıyafetler küçülüp kalsın.Biz minik kuzumuzun güzelliğini şıklık tamamlasın istiyoruz.

 3. Ayça dedi ki:

  Çok güldüm yazdıklarına bizde de öyle tel sarar yaparken birden bay bay hadi olmadı alkış kafası karışıyo çocuğun tabi:))Bu arada eliz nisan 9 da 10 aylık araların da 11 gün falan var sanırım 8 tane diş çıkardı seni yakalamışken sorayım defnenin 2.diş galiba ?Bizimkinde bi gariplik varmı acaba biraz abartı gibi sanki?

  • tuba dedi ki:

   Yok canım Eliz’de yok bir gariplik bizimki geç kaldı biraz. 9. ay da ilk dişini 10. ayda 2. dişini anca çıkardı. Bu arada Eliz de nasıl güzel bir isim. Biz Defne ismine daha Defne ortada yokken bile karar vermiştik ama hamileyken arada bir şeytan dürttü beni Eliz mi olsa diye:) Öp onu yerime:)

   • Ayça dedi ki:

    Teşekkür ederim:)Eliz ismini düşünmüş olmana da sevindim zira eliz ismini kimse anlayamıyor aaa o ne ilk defa duyuyoruz yelizmi ne o başı e mi gibi sorularla karşılaşıyorum:)En azından bilen hatda koymayı bile düşünen birileri varmış:)Ben de senin defneye bayılıyorum bu arada çok güzel bi bebek maşallah eşime bile gösterdim güzell bebekleri seviyorum ben yaa:)))Allah nazarlardan saklasın…

    • tuba dedi ki:

     ya sorma ben de eliz mi olsa deyince elif mi beliz mi diye birşeyler uydurup duruyorlardı ama bence çok güzel bir isim:) güzel dileklerin için de teşekkürler, eşine bile gösterecek kadar beğenmişssin ya defne’yi şımardı çok:))

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir