Defne 19 aylık!

Standart gelişim raporunu bildiriyorum!

Uyku: Öğlenleri bakıcısı yatağına koyup, yanında oturuyor ve Defne uyuyor(muş)! Evet kendi kendine. Bizimle? Elbette ki hayır. Akşam uyku mesaisi en az bir saat süren; kudurma, kahkaha, acı, gözyaşı, çığlıklar, şakalar, oyunlar, şarkılar içeren bir delirme senfonisi. Ama evet, tabi çocuğumuz bizi çoook seviyor, bizden ayrılmak istemiyor, ondan uyumak yerine delirtmeyi seçiyor. Değil mi evladım, çok sevdiğinden değil mi çocuğum, yoksa bize bir garezin yok değil mi kızım? (Buraları dişlerimin arasından tıslayarak söylüyor gibi mi göründüm? Evet, tam da öyle söylüyorum da ondan 🙂 )

Yemek: Yemek saati animasyonu bir miktar şekil değiştirdi, olgunlaştı -çok şükür-. Artık kafamıza huni takıp delirmiyoruz da, boyama yapıyoruz, çıkartma kitaplarıyla yapıştırma yapıyoruz. Yapıyoruz, ediyoruz diye bahsediyorum, öyle sevgi kelebeği olup, çocuğundan kakamızı günde 3 kere her yemekten sonra yapıyoruz diye bahseden annelerden olduğumdan değil, bu aktivite illa ki 3 kişilik olduğu için. Baba çıkartacak, Defne elinde tutacak, anne “Aaaa Defne, eşeği yapıştıracak yeri buldun mu, aferiiin sanaaa!” diye şakşakçılık yapacak, Defne de arada lütfedip yiyecek! Hasta yada iştahsız olduğu dönemlerde iştahı çok kötüyken kalan zamanlarda normal. Kilosu biraz az, boyu biraz fazla ama minyon olacak deyip geçiyoruz.

Dil gelişimi: Şöyle konuşuyor, böyle telaffuz ediyor, üç kelimeli cümleler kuruyor! Mu? Hayır. Ama çok komik zamanda, çok komik şeyler söylüyor. Hala çiş yapanları gelip salonun ortasında “Baba çişşşş” diye anons ediyor, aynı kelimeleri sonunda nokta, sonunda soru işareti, sonunda ünlem ifadeleriyle kullanarak işini hallediyor.

Sosyal gelişim: Bebekken herkese gülücük attığından ve Türk insanın yanaklı, tontik, yuvarlak kafalı bebeklere zaafı olduğundan, her iki adımda bir, biriyle zorunlu sosyalleşirdik. Sonra araya “huysuz ve suratsız” dönem girdi. Kilolar ve dolayısıyla tontiklik de gitti. Sevene tıslıyor, gülene hırlıyor, herkesten utanıyordu. Bu aralar eskiye döndü. Yine herkese seri şekilde öpücük atıp ele sallayarak gezdiğinden, özellikle 20 yaş civarı kızlar (hani, ayyyyyy şuna baaaak Buseeee, ne tatlı yaaaa, diye bağırarak konuşan seri) ve bilumum yaştan erkeklerin gönlünü fethediyor. Hani yeğen gezdirip kız tavlama sanatı vardır ya, tam o sanata aracı olacak kıvama geldi! ayrıca bu güleryüzü, bize bedava poğaça, bedava profiterol, bedava patates kızartması olarak geri dönüyor. Gittiğimiz yerlerde, kendi kendine gezmeye çıkıp elindenbir tabakla dönüyor. E, tabi bizim de işimize geliyor. El kadar çocuk koca profiterolü tek başına yiyecek değil ya, ancak tadına bakıyor. Biz de neyseki israf etmeyen bir aileyiz, icabına bakıyoruz:)

Bazen kızıyorum, dişlerimin arasından tıslayarak konuşuyorum, bolca söyleniyorum ama çok da gülüyorum, eğleniyorum, mutlu oluyorum.

Seviyor muyum? Çooooooook!

 

16 Responses to “ “Defne 19 aylık!”

 1. Tuten dedi ki:

  Ay kuzumu astrnot kıyafeti dışında bir kıyafetle gördüm ya gözüm açık gitmeyecek :):):)

 2. nesteren dedi ki:

  Anam bu sevilmez de ne yapılır allahasen?
  Tipe koş. Kızım Defne seni çok pis yapıcam.
  Bu sene kafaya koydum ben baharda gelicem Ankara’ya.

 3. Hacer Karpuzoğlu dedi ki:

  Bin kere maşallah benim kuzucuğum genç kız olmuş.Yeriz biz onu…

 4. nazli dedi ki:

  Tuba ya uyku aynen, kocam diyor ki sen bi bakıcıdan ders al istersen :)) Buarada Defne’nin o atkısına hastayım 🙂 Kocaman öperim

  • tuba dedi ki:

   Demek hepimizde durum aynı Nazlıcım, geçenlerde öğlen saatin de Güney eve gitmiş, bakıcı Defne’yi hyeni yatırıyormuş, bayağı seyretmiş nasıl uyutuyor diye, akşam denedik, olmadı 🙂

 5. şeyma dedi ki:

  ölürüm ben bu kıza her gördümde içim ısınıyor:)

 6. my little world dedi ki:

  Tü tü tü maşşşallah sana!Cünyır ikoncan seni:))Çok şık ve çok tatlısın her zamanki gibi..Ve bence anan sana haksızlık ediyor Defnoş,gayet de tontiksin bence:))

  • tuba dedi ki:

   Çok teşekkürler Nuraycım 🙂 Güney’e göre Defne’yi artık oyuncak bebek yapmışım, giyirip giydirip eğleniyormuşum! Yok artık, daha neler! 🙂

 7. Pelininstyle dedi ki:

  Uc gun babaanneyle kaldi ben eyvah hersey iyi guzel de uyku isini napacaklar diyordum anacim babanne yaninda bekliyormys seninki bebeklerini istiyormus 10 dakikada puff uyuyormus gece kalkmamis bile!!! Hatta bir gun babaanne ninni diyip kendi gitmis yataga!!! Ulen benim bir saat ustumde ziplayan gene de pestili cikmayan beni isiran filan kim acaba!!! Ay yani sekerim sevgiden bunlar cocuk diyo ulem napim simdi babaanneyle dedeyle en iyisi ben uyuyim haaahaaa biz daha eglenceliyiz cunku! Hihihihiii:))))
  Defnem dogumgunun kutlu olsun seni seviyoruz cokkkk

  • tuba dedi ki:

   Benim de tek tesellim, bizi çok seviyorlar, kesinlikle ondan 🙂 Şimdi Juliette, artık babaanneyle aynı şehirdeyse ve 3 gün de onunla kalmışsa, gelsin geze gezmeleri, gitsin eğlenceler!

   Bu arada Güney’le bir Paris hayalleri, niyetleri baş gösterdi sorma gitsin 🙂

 8. fatma artan dedi ki:

  maşallah kuzuya benim kızımda sizden 22 aylık aynı merak etmeyin uyumaya direniş her akşam var :))))

  • tuba dedi ki:

   O güzel surat, tatlı Defne Ada da nasıl da çaktırmıyor değil mi, yaramazlık yapacağını, uyumaktan kaçacağını:) Bu modeller kesin biz delirmeyelim diye bu kadar tatlı, yoksa o uyutma seansı çekilecek şey değil:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir