Gidiyorum. Ama…

Yirmili yaşların başları… Hep bir alır başımı giderim havaları. Aile dediğin de pek iyi, pek güzel ama, yalnız da olmalı, kalmalı. Başka bir şehirde, evinden uzak bir hayattasın ama illa bir yurtdışında yaşamalı zamanları. Neşelisin, keyiflisin, biri sorsa “Tuba’yı nasıl bilirsin?” diye, “O mu, kafa kızdır ya, komiktir, neşelidir, birlikte geyiğin dibine vurursun” derler büyük ihtimalle. De içinden lisede çokça okuduğun James Joyce kitaplarının etkisindesin. Hep bir “exile” olma hali. Evlenmek, çocuk? Çok uzak gelecek. Hayal etmek için bile çok uzak.

Yirmili yaşların ortaları. Evlenmişsin. Pek de mühim değil ama. Bakmışsın evlenince hayat daha kolay, toplum daha az dırdırcı, evlenmişsin. Artık yalnız değilsin. Güney var hayatında. Mutlusun. Ama hesapta özgür olmak var ya hep sorsalar “Yalnız değilim ama aslında Güney’le yalnızız biz. Tüm dünya. Ve biz.” dersin. Aile dediğin pek iyi, pek güzel, pek de özlemlidir artık. Annemi babamı kaç aydır görmüyorum hesapları başlar. Biraz da şaşırırsın kendine hani çok özgürdüm, bağlı değildim kimseye diye. Aile bu canım, bağımlılık değil hem bağlılık der iç sesin. Korkma hala özgürsün. Güney’le kurarsınız yurtdışında yaşama hayallerini bu defa. Nerede mutlu oluruz dersiniz. Berabersek her yerde mutluyuz. Yurtdışında yaşamasanız da her fırsatta kaçarsınız bir yerlere gezmeye. Tatil demek, özgür olmak demek, iyi kötü biraz da paran varsa illa yurtdışında bir yerler demek, zamanları. Evlendin. Çocuk mu? O hala çok uzak gelecek.

Otuzun başları. Hamilesin. O tripli hallerinden, alırım başımı giderim havalarından eser yok. Gerek de yok. Artık aa bilmem nerde yeni restoran açılmış, bilmem ne mutfağından örnekler veriyormuş, hadi koşalım, Zara’ya yeni sezon kıyafetler gelmiş, kaçırmayalım, sosyete pazarı çarşambaları da açılıyormuş, ohh haftaiçi boştur da miiis’ çi olmuşsun. Mutlusun. Sorsalar “Tuba mı, kafa kız ya, gezer, tozar, kahkahayı basar, arada bir içirirsen, güzel müzik dinletirsen, efkarlanır ama eğlenceli kızdır” derler muhtemelen arkandan. Aile dediğin pek iyi, pek güzel, pek de özlemli, daha sık gelseler keşkelidir. İlla annenin sesini duymak, babanın iyi olduğunu bilmek istersin. Karnındakinden ayda bir haber alınca beklemek de zor işmiş oolum, annemi babamı nasıl da mereklandırdım yıllarca havasına çoktan girmişsindir. Yurtdışı? Daha çok gitseydik keşke, bebekle nasıl gideceğiz yaa diye hayıflanırken amaaan deli misin, sen özgür anne, Güney rahat baba, vurunca sırtınıza bebeğinizi daha çook gezersiniz diye yapıştırır cevabı iç sesin. Hem Güney’le de gidersiniz başbaşa. Evlendiniz diye, çocuğunuz oldu diye illa sadece karı-koca olacak değilsiniz ya. Sevgilisiniz oolum siz. Hem madem Defne de özgür kız olacak, kalıverir 3-5 gün anneannesiyle babaannesiyle hiç de sallamaz, mutlu olur, der derin bir nefes verirsin.

Doğurdun. Viyak viyak ağlayan bir bebek. Her dakika sana yapışık. Uykun, yemeğin, nefes alışverişin -kucağında uyuyor çünkü-, hatta tuvalete gidişin bile ona bağlı, bağımlı. Bebek sana bağlı, bağımlı. Korkuyorsun. Ben bu sorumlulukla nasıl başedeceğim? Böyle nasıl yaşayacağım? Özgürlük? Sorgula. Gitmek? Artık markete gitmek bile senin için bambaşka bir hayat. Yalnız kalma aracı.  Bebekle herşeyi yaparım, yurtdışına da giderim dünyayı da gezerim’e inancın çoktan sarsılmış. Defne’nin sana bağımlılığının azalacağı, Güney’le iki güncük yalnız kalacağın tatillerin hayalini kuruyorsun. Hani bir de şöyle Prag falan olsa, sokaklarında elele yürürken evlendiniz, çocuk da yaptınız ama korkmayın hala sevgilisiniz diye bir ses kulağınıza fısıldasa…Evet lohusayken pek bir romantik oluyorsun.

Bugün. Özgürlük Defne’yle Güney’le yerlerde oturup karıncaları parmağınla yakalamak, ormanda kozalak toplamak, Eymir’de ördeklere ekmek atmak, keyfince çamurlara batmak demek. Akşam Defne’yi makul bir saaate uyutup koltukta Güney’le yarım bölüm Game Of Thrones izlemek demek. Arada bir anneanneye babaanneye bırakıp akşam arkadaşla muhabbet etmek demek. Eve gelen dostlarını “Defne’yi uyutcam, dağılın uleeyn” diye mutfağa kovalayıp, Defne uyuyunca salonda geyiğin dibine vurup, sessiz kahkahalar atmak, Başak’tan “Susun lan, çocuğu uyandıracaksınız” diye fırça yemek demek. Aile dediğin pek iyi, pek güzel, pek de özlemli, daha sık gelseler keşkeli, yaa Defne onlar gelince nasıl da mutlu oluyor’lu artık. Yine gitme hayalleri. Bu defa üç kişilik. Bu kız zor uyuyor ama pusette sallayınca da uyuyor yine iyi kötü, en kötü öğlenleri otele döner uyuturuz dimi Güney? Evet Tuba, biz kıvırırız bu yurtdışı işini. Kıvırırız dimi aşkım? Denesek mi şöyle üç gün falan? Olabilir valla. Ya da hayaller çok kişilik. Defne’yi de alıp araba kiralasak, tüm İspanya’yı gezsek mi oolum? Olduuu Başak, beni Defne’yle arkada araba tutar o kadar yolda. Ben otururum kızım Defne’yle, hem ben ona Jelibon öğretcem, Eti Cin öğretcem, girmeyin aramıza.

Yarın. Yurtdışına gidiyorsun. Güney’le. İş için. 1 hafta…  Arada bir gün de olsa gezecek vakit var. Otelde kalmak, elele Venedik’te gezmek, Verona, Bologna, yeni yerler görmek, topukluları, şifon bluzunu giyip, roze şarabını yudumlarken, İtalyanlarla iş görüşmek. Heyecanlısın. Mutlusun. Ama. Burnunun direği sızlıyor. Defne gel-e-meyecek. Bir hafta biz onsuz ne yapacağız. Daha önemlisi bir hafta o bizsiz ne yapacak? Daha bir gece bile ayrı kalmadınız ki siz? Hani özgür ruh? Hani kaçmak istediğin o lohusa hislerin?

Bu bir hafta çabucak geçsin. Defne bizi çok özlemesin. Ya da çok özlesin ama buna üzülmesin. Güzelce yesin. Uyusun. Mutlu olsun. Hemen gelelim biz.

Bir de bu bir hafta çabucak geçmesin. Biz güzelce gezelim. İş görüşmelerimiz iyi geçsin. Elele olalım. Başbaşa yemekler yiyelim. Evlendik çocuk da yaptık ama hala sevgili olalım.

Dua et bu bir haftanın sonunda iyi ki yapmışız diyelim. Nolur..

10 Responses to “ “Gidiyorum. Ama…”

 1. Simiole dedi ki:

  Cok guzel olacak. Biraz da zor olacak ama cok guzel olacak. Defne’yi ne zaman cok ozlesen Guney’e simsiki saril. Bu is bahanesiyle ortaya cikmis bir sans Tuba’cigim. Asik sevgili mod on Tuba’cigim.

  Yolunuz acik olsun, bak soylemedi deme, bu bir hafta sana cok iyi gelecek, donuste de bebegine simsiki sarilacak ozlem gidireceksin.

  S.

  • tuba dedi ki:

   Evet, aşık sevgili mod on:) Bize çok iyi gelecek biliyorum, ama kalbimin bir tarafı da buruk hep. Beni en iyi sen anlarsın..

   Bir sonra ki de Paris’te olsa keşke…

 2. nilsmum dedi ki:

  OOO hem de nasıl iyi gelecek, emin ol sevgili olmayı çok özlemiş olacaksınız ama iki lafınızın biri defne olacak:))) Defne evet sizi özleyecek ama kavuşma anınız muhteşem olacak ve şuna emin ol her şey kaldığı yerden devam edecek tatlım tek bir farkla sen kendini çok mutlu hissedeceksin defne de mutlu bebek olacak çünkü sen onun aynasısın;) Harika harika bir tatil olsun aklına da hiç bir şey takılmasın. Güney’le bol bol gezin yiyin için tatilin tadını çıkarın

  • tuba dedi ki:

   Yeşimcim, inşallah inşallah herşey senin dediğin gibi olsun, harika bir tatil üstüne çok mutlu bir kavuşma olsun.. Ben de dönünce mutlu anne=mutlu bebek diye yazı yazayım buraya:)

 3. pelininstyle dedi ki:

  tatliiiimmm iyi yolculuklar. hersey coook guzel olacakkkkkk.

  • tuba dedi ki:

   Ohhh çok şükür gittik geldik, herşey de çok güzel oldu dediğin gibi Pelincim:) E ama sen de sürpriz yapmışsın:))

 4. my little world dedi ki:

  Umarım güzel vakit geçiriyorsundur Tubacım..Emin ol Defne sizsiz de idare edebilir bacak kadarlar ama çok güçlüler küçük amazonlarımız..İçin de rahat olsun cami avlusuna bırakıp gitmedin ya hem,ona gözü gibi bakıyordur grandmalar,garanpalar:))dikkat et yalnız,gelince sensörü çalıştırıp şöye bir bakacak sana gözlerinde vicdan azabı görürse basacak çığlığı.o yüzden saf bir özlem ve mutlulukla bak ona ki cevabı da aynı olsun..çünkü nilsmumın dediği gibi onun aynasısın sen!dönüşünü merakla bekliyorum..çok sevgiler,öpücükler!

  • tuba dedi ki:

   Nuraycım, gittik geldik, Defne iyi, biz iyi, çok şükür.. Hem cami avlusuna bırakıp gitmedim dimi ama:) Hemmen anlatacağım nasıl geçtiğini:))

 5. zoiplanet dedi ki:

  ay tüylerim diken diken oldu olm okurken.. zor ama size cok iyi gelecek bir fırsatmis yaw. simdi tatildesiniz sanırım.. ve eminim kocanla harika zamanlar geçiriyorsundur. diğer yorumlardaki gibi dönüşünüz muhteşem olacak. defneye bir dolu hikaye anlatacaksın. o da seni ilgiyle dinleyecek.. tadını çıkar bebeimmm.. bize de güzel hikayelerle gel lütfeeenn :))

  • tuba dedi ki:

   Defne iyi, biz iyi, asayiş berkemal! Hikayeleri Defne’ye anlatıyorum ama bir tarafıyla dinliyor afedersin:) Neyse en azından sen dinlersin:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir