Defne ek gıdaya nasıl geçti?

Ek gıdaya geçme süreci her anne, hatta baba ve tabi ki bebek için hem heyecanlı, azıcık da stresli bir süreç galiba. Bri sürü arkadaşım Defne’nin ek godaya nasıl geçtiğini soruyordu bir süredir. Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Umarım faydası olur. Bunlar doktorumuzun önerileri ve bizim uygulamalarımız ve elbette ki Defne’nin onayladığı menü ve yeme şekli:) Zira bir bebeğe istemediğ birşeyi istemediği bir şekilde yedirmeye kalkışırsanız görürsünüz gününüzü!

Defne neredeyse 2-3 aylıkkenden beri hep bizimle masadaydı. Önce mama sandalyesinde yaqtar pozisyonda, sonra oturarak. Ek gıdaya geçme sürecinin yanısıra 6. aydan sonra boğazına kaçmayacak miniklikte tam buğday ekmek içi, kaşar peyniri, üzerine peynir, pekmez sürülmüş ekmek içi gibi şeyleri önüne koyduk, serçe gibi yemeye alıştı. Bir süre sonra salatalık, havuç vs verdik eline, onları kemirdi. Masada oturmaya, biz yemek yerken o da birşeyler yeme düzenine alıştı epeyce. Ama bu demek değil ki kendi yemeklerini kolayca ve hapur hupur yedi. Hep anlatıyorum zaten, Defne genellikle yemeklerini yer ama bazen neredeyse 45 dakika-1 saatte ve animasyonla, ya da birşeyle uğraşarak! Küçükken daha kolaydı ama büyüdükçe yemekte geçen süreyi boşa geçen süre olarak görmeye başladı galiba ki oyun ve animasyona aynı anda katılabilirse yiyor artık!:)

Bu süreç kimse için kolay değil ama zevkli yanları da çok. Şimdi dışarı da çıksak evde de olsak başka türlü yerinde hiç duramayan Defne yemek zamanı bizimle oturur, önüne koyduğumuz şeyi didikleyip yemeye uğraşır. Ayy ben şöyle yaptım, şunu başardım, sayemde böyle oldu demek istemiyorum zira bu 11 aylık annelik tecrübem bana şunu öğretti: Bu veletler birşey içinden gelmiyorsa ve istemiyorsa sen kuş da kondursan hiç bir şey olmaz!!:) Biz iyi kötü bir yerlere geldik, darısı soranların başına…

İşte bizim ek gıda maceramız!

Bizim doktorumuz gelişiminde bir sorun yoksa 4. ayda yavaş yavaş ek gıdaya geçmemizi, 6. ayı bekleyince bazı bebeklerin alışkanlıklarındna daha zor vazgeçip, ek gıdaya daha zor alıştıklarını söyledi. Biz de 4. ayı bitirince yavaş yavaş başladık. Tabi baştan belirteyim, geçiş sürecinde amaç bebeğin doyması değil, yein tatlarla tanışması olduğundan Defne’nin ana besin kaynağı hala anne sütü idi.

Allerjik reaksiyonları görmek açısından her hafta yeni bir gıda deneyerek başladık. Böylelikle hangi gıdanın gaz yaptığını, hangisinin yapmadığını da görebildik.

Doktor ek gıdaları çocuk oturur pozisyonda tercihen ana kucağı veya mama sandalyesinde vermemizi önerdi, yatarak değil. Biz Chicco’nun sıfırıncı aydan itibaren kullanılan Polly Magic mama sandalyesini almıştık, onu yarı yatar pozisyona getirip öyle yedirdik.

Ek gıdalara yavaş yavaş başladık. Ne verirsek verelim 1-2 kaşıkla başlayıp gittikçe artırdık. Yemediğinde ısrar etmedik.
1. Hafta: Öğleden sonra 3-4 gibi meyve püresi ile başladık.  Mevsim meyvelerini önerdi doktor. Kışın elma (Amasya) veya armut (Ankara), yazın  kayısı, şeftali ve nektarin. Biz hiç meyve suyu vermedik, direk püreyle başladık. Bu konuyu çok önemsiyordu doktorumuz, nasıl başlarsa öyle gider diye, çok şükür ki bu konuda bir sorun yaşamadık. Paşabahçe’nin cam rendesiyle amasya elmasını rendeleyip verdik. Pişirmedik, tanesini süzmedik. (Paşabahçe’yi de özellikle söyledim ki başka marka cam rende de almıştım, ama onun kadar iyi rendelemedi, aman canım rendenin de markası olur mu deme, dene bak görürsün:))

2. Hafta: Öğlen 12’de yoğurda başladık. . Yoğurdu evde mayaladım. Günlük keçi sütünü Pınar’ın organik yoğurduyla mayaladım. (Doktor illa keçi sütü olacak diye birşey yok, normal süt de olur dedi, ama ben çok bilip çok araştırıyorum ya keçi sütüyle yaptım!:)) Baybmix markalı yoğurtları da verebilirsiniz dedi. Yoğurt yapamadığımda ya da dışarı gidiyorsak Babymix’leri de kullandım. Öğleden sonra saat 3-4 gibi meyveye devam ettim. Tercih ettiğim birşey değil ama meyve ve yoğurt verirken zorluk varsa her ikisine de bir çay kaşığı pekmez ilave edilebilir demişti doktor alışana kadar. biz de gerek kalmadı.

3. Hafta:  Sabah saat dokuz gibi kahvaltıya başladık. Kibrit kutusu kadar beyaz peyniri akşamdan suya koyup tuzunu aldık. Pınar beyaz da kullanılabilir demişti dr. Onu da kullandım bazen. Anne sütü, formül süt, bebek çaylarıyla (ıhlamur vs de olur) hazırlanabilir dedi doktor. Ben bir süre anne sütü sağıp hazırladım. 30 cc kadar yetiyordu da artıyordu bile. Tam buğday ekmeğinin içini minik minik süte koydum. Peyniri ezip ekledim. Ne çok cıvık ne katı,muhallebi kıvamında bir karışım yaptım. 1-2 kaşık ile başladım. 6. aydan itibaren haşlanmış yumurta sarısından 1 fındık büyüklüğünde koydum, giderek artırdım. 1 ay sonunda tam bir sarıya ulaştım. Bir çay kaşığı pekmez de ekledim.

Kahvaltı için karışım hazırlamaktansa tek tek vermek daha iyi bir seçenek aslında ama hem daha 4.5 aylıkken başladığımızdan peyniri falan kuru yiyemiyordu, hem de ayrı ayrı pek hoşlanmadı Defne başta. Karışım olarak yedirdim kahvaltıyı. Ama şöyle bir düzen oturttuk, önce masada biz de oturarak onun kahvaltısını yedirdik, sonra biz kahvaltımızı yaparken, kaşar peyniri, minik ekmek içi (tam buğday verdim, beyaz ekmek hamur olup boğazına kaçabilirmiş) gibi şeyleri önüne koyduk. Kendisi onları da yedi. Alıştıktan sora karışıma gerek kalmıyor zaten.

Çorbalara beşinci aydan itibaren başladım.

Çorba öğününü ,öğün kavramı geliştirme açısından öğlen 12 yani öğlen yemeğine koymakta yarar var diye önerdi doktorumuz. Bir ay evvel öğlen 12’de verilen yoğurt yerine çorba verdim. Yoğurdu öğleden sonra ara öğünü yaptım.

Çorbalara geçerken doktorumuzun önerileri: (Maddeler doktorun söyledikleri, parantez içleri kendi fikirlerimdir biline)

1. Çorbaları yaparken temel besin gruplarını kullanmaya dikkat etmekte yarar var.

2. Karbonhidrat, yağ, protein mutlaka kullanılmalı. (Başta et suyu, çorbalara iyice alışınca kıyma koydum.)

3. Yağ olarak zeytinyağı  bir yemek kaşığı veya 2 çay kaşığı tereyağ olabilir. (Genellikle zeytinyağı tercih ettim, organik zeytinyağı kullandım.)

4. Et suyu et tadına alıştırmak açısından önemli.Tavuk da kullanılabilir. Ama kırmızı et daha ön planda olmalıdır. (Tavuk henüz vermedim.)

5. Et suyu veya tavuk suyunu buzdolabında alt rafta bekletmek bakteri üretir. Onun için hergün taze yapmakta yarar var. Kemikli et ilikteki yağ nedeni ile çocuğa ağır gelebilir. İshal yapabilir. (Kontrafile alıp, kenar yağlarını da çıkarttırdım.)

6. Bonfile veya konturfile iyi olur. Eğer çok miktarda yapılır ise buzluklara konup dondurulabilir. (Benim her gün hazırlayacak imkanım olamadığı için hazırlayıp, hani buz yapmak için buzdolabı poşetleri var ya küçük küçük bölmeli ona koydum, her gün iki tane koydum çorbalara.)

7. Karbonhidrat olarak  un, bulgur, pirinç veya irmik kullanılabilir. (Tam buğday unu, organik bulgur, pirinç vs kullandım.)

8. Tuz kullanmayalım.Ancak bazı çocuklar tuzsuz asla yemiyorlar . O zaman bir çimdik kullanılabilir. (Tuz kullanmadım, biraz büyüyünce baharatlarla lezzetlendirmeye başladım.)

9. Evde yapılmış salçalar çok tuzlu değilse kullanılabilir. Hazır salçalar kullanılmamalı. (Ben yeni yeni domates koymaya başladım, salça kullanmadım.)

10. ASLA BLENDER VE ROBOT KULLANMAYALIM.

Bu konuya çok önem veriyordu doktorumuz. Hiç blender kullanmadım, mercimek çorbası dışında, ona başladığımızda da zaten ek gıdaya çoktan alışmıştı. Herşeyi cam rendede rendeleyip öyle pişirdim. Patates, havuç vs’yi her sabah rendelemek bayağı zor oldu (O havuçla patates ne sert ne güçlüymüş de haberimiz yokmuş, imkanı olan kocasına satsın bu işi derim:)) , epeyce kol kası yapıp, bayağı d asöylendim bu iş çok zor yahu diye, fırsat buldukça kimi bulduysam rendeleme işini ona sattım, koca, amca vs, amca sonuç çok iyi oldu. Pütürlü yiyecek sorunu yaşamadık hiç. Bir süre sonra rendelemeyi bırakıp çatalla ezmeye başladım zaten. Rahata erdim:)

11. Çatalla ezip kaşıkla verelim. Çorbaları biberonla vermeyelim.

12. Çorbaları az miktarda yapalım.Çocuk bir öğünde yiyebildiğini yer. Kalanını siz yiyebilirsiniz. (İtiraf ediyorum, kalanını hiç yemedim:))

13. Tadı güzel,Türk mutfafına uygun çorbalar yapalım. Sonuçta çocuğunuzun da bir damak tadı var. Yaptığınız herşeyi yemek zorunda değil. Beğenmediği tatlar olabilir. (Bu süreçte gördüm ki gerçekten damak tatları var! Defne’nin Mersin’de annemin yaptığı ev yapımı lahmacunalrı nasıl hüplettiğini önceden anlatmıştım:))

14. Karmakarışık sebzeleri bir araya koyup pişirmenin bir yararı yok. Çoğu emilmeden atılıyor.

15. Kullanacağınız sebzeler mevsime uygun ve turfanda olmayan sebzeler olmalı.

16. Havuç, patates ve kabak başlangıçta en sık kullanacağınız sebzeler olmalı.

17. Çorbalara iyice alışınca bir ay kadar sonra kıyma ilavesi yapalım. Çift çekilmiş dana kıymasını önceden yağsız tavaya konup su ile kaşıkla ezerek iyice pişirelim.Yağda kavurmak kıymayı sertleştirebilir. Çorbada kıymayı yedirmekte zorlanıyorsanız sadece kıymayı blenderden geçirip öyle çorbaya ilave edebilirsiniz. (Ha bak bunu unuttum, 1-2 hafta sadece kıymayı geçirdim blenderdan, sonra alıştı, ezerek pişirip ekledim.)

Başlangıç için 4 çorba önermişti doktorumuz. İşte tarifleri:

TARHANA ÇORBASI

Evde yapılmış toz tarhana kullanalım.Tarhanayı et suyu ile sulandıralım. Mevsiminde domates konulabir. Koyu kıvamda pişirelim. İçine biraz havuç vaya patates de rendelebilir. Yağı unutmayalım.

Defne tarhana çorbasını hiç sevemedi, hala da yemez. Ama ben 3-4 kere ara ara denedim. sonra pes ettim. belki yine da arada denemek lazım.

UN ÇORBASI

Bir yemek kaşığı un ile bir yemek kaşığı zeytin yağını hafifçe kavurup üzerine et suyu koyalım. Bu çorbaya da biraz havuç veya patates konulabilir.

Bu çorbayı çok sevdi. Hep havuç yada patates ekledim içine (cam rendede rendeleyip), sonraki zamanlarda kıyma da. Tam buğday unuyla yaptım.

SEBZE ÇORBASI

Yarım havuç, kabak, patates küçük bir tencereye rendelenir.Üzerine su, bir avuç pirinç, bulgur veya irmik konur.Bir parça da et konup güzelce pişirilir. Sebzeler iyice pişince et içinden alınır. Zeytinyağı eklenir. Diğerleri çatal ile ezilip verilir.

Bu çorbayı da çok sevdi. Bu zaten temel çorba oldu, zaman geçtikçe bilumum sebzelerle zenginleşti. Cam rendeden geçirince ezmeye gerek kalmadı, bir de ben etsuyu koyarak yaptım.

YOĞURT ÇORBASI

Henüz yumurta başlamadığımız için yumurta kullanmadan çorbayı pişirelim.Bir çay bardağı kadar yoğurt et suyu ile sulandırılır. İçine biraz un ve pirinç koyup iyice pişirelim. Üzerine yağ gezdirelim. İyi ufalanmış nane bile konulabilir.

Yoğurt çorbasını da pek sevmedi Defne. ama bir sürü başka arkadaşımın çocuklarının hevesle yediğini duydum.

Not: Bunlar bizim ek gıdaya geçiş sürecimiz, 7-8 aya kadar olan süreç, şimdi çok çeşitli şeyler yiyor. Bununla ilgili daha önce “Defne ne yer” yazısı yazmıştım.

 

 

25 Responses to “ “Defne ek gıdaya nasıl geçti?”

 1. öhö öhhö.. ehmm seyahatteyken nasıl bir mama sandalyesi kullandığınızı da merak edebilir okurlar 🙂
  imza: bir dost

  • tuba dedi ki:

   dün fotograflarini cektim totseat te koyacağım onları da hülya, valla oyle çok işimize yariyor ki arkadaşların evinde, dışarıda yemekte:))

 2. ya bu arada et suyunun çok besin değeri yok. etin kendisi bu ay bebleri için daha besleyici diye biliyorum. her gun bir ceviz kadar et tuketmesi gerek demişti bizim dr.tavuk olur, kırmızı et olur, balık olur. ama temek protein ihtiyacı (emmeyen bebek için) yogurt ve et

  • tuba dedi ki:

   ben de 6. aya kadar etsuyu kullandım, şimdi ceviz kadar kıyma kullanıyorum artık, yada köfte yapıyorum.

 3. Niffea dedi ki:

  Ne kadar hayra gecti bu yazi anlatamam, gelecek ay biz de yavastan basliyoruz ek gidaya, kilavuz oldu resmen:) Tesekkur ederiz;-)

  • tuba dedi ki:

   Çok sevindim canım, umarım faydası olur size de ve umarım yanlış birşey yazmıyorumdur.. Neyseki özü doktor tavsiyesi:) Öperim çok Koza’yı da seni de:)

 4. nesteren dedi ki:

  ohhoo ben bu ay başladım bile. Alis’e kaşıkla ne verirsen ver alıyor. Ne yoğurt ayırdı ne sebze püresi ayırdı, ne meyve püresi ne muhallebi.
  hatta geçen bir yaşında oğluna mama yapmış arkadaşım ondan verdim. tarhana,mısırunu,pirinçunu,pekmez. bana mısın demedi.
  ya benim sütüm hiiç yetmiyor,bu çocuk açlıktan mahfolmuş ya da oburix olacak inşallah 🙂
  kahvaltıyı senin dediğin gibi yapayım. ben 30 cc süt sağamam ama dediğin bebek çayından edineyim, beyaz peynirimiz var onun tuzunu alalım ve her daim buğday ekmeğimizi bulunduralım. cici bebenin o ekmeğinden de alayım.
  valla canımsın. sizin bu ‘ne yedirdik’lerini arşive attım lazım oldukça bakıcam. bundan gayrı ne yedirsemm, acaba mı yok. Defne ne yerse Alis de onu yiyecek.
  çook teşekkürler ellerine sağlık canımm. öperler.

  • tuba dedi ki:

   Nesterencim, bazı bebekler emmktense yemeye meraklı oluyorlar ya, Alis de öyle heralde, hep de öyle olsun, bu geçiş dönemi kolaycacık geçsin inşallah:) Umarım yazdıklarımda yanlış birşey yoktur, ama Defne için doktorla birlikte uygun görüp bunu uyguladık, ciddi de bir sorun yaşamadık, Alis de yaşamaz umarım. öperim ikinizi de çok:)

 5. nesteren dedi ki:

  Ay bir de o Defne’nin küçümen halleri nedir öyle. Nasıl büyümüş yavrum benim. Çok da tatlı olmuş anasının kopyası.

  • tuba dedi ki:

   Nasıl minikmiş dimi, ben de fotoğrafa bakınca hem şaşırdım hem eğlendim:) Ve pek tabii ki anasının kopyası, o zamandan belliymiş:)

 6. my little world dedi ki:

  tubacım yazını okuduktan sonra melisi götürdüğüm cümle doktorlara küfürler savurdum içimden..doktora bana verebileceğiniz tarifler var mı dedim.bana milupanın ek gıda kitabını verdi,milupa muhallebiyi alıyoruz,içine milupa meyve püresini koyuyoruz gibi abuk subuk tarifler,hiçbirini yapmadım.. deneye yanıla öğrendik biz ek gıda işini,kulaktan dolma bilgilerle sebze çorbası eşittir blender bilgisiyle çocuğum 11. ayda ancak alıştı pütürlü şeyler yemeye..keşke daha önce bilme şansım olsaydı,çok faydalı olmuş yeni anneler için gerçekten,ellerine sağlık..

  • tuba dedi ki:

   Nuraycım, baş şimdi üzüldüm, keşke bilseydim taa en baştan yazardım böyle bir yazı. Dediğin gibi doktor önemli, bu anlamda kadının hakkını ödeyemem. Neyse ki Melis yine çok uzamadan alışmış pütürlü şeylere, kaç yaşında çocuklar duyuyordum pütürlü yemeyen, üzülüyordum. Melisciğin boyu kilosu herşeyi yerinde çok şükür, bundan sonrası çoook daha iyi olur inşallah, bir de kafana göre, içine sinen doktorlara rastgelirsin umarım. Doktor konusu bir garip zaten, biririn içine sinen, diğerine itici gelebiliyor. Ortak bir dil yakalayabildiğinle iyi anlaşıyorsun galiba.

  • sedef dedi ki:

   merhaba,
   benim oğlum da 10 aylık ve blender ile başladığımız için ek gıdaya hala pütürlü yiyeceklere sıkıntı çıkarıyor. sonradan nasıl alıştırdınız?
   yorumunuz çok eski ama umarım görürsünüz 🙂

   • tuba dedi ki:

    Sedef merhaba,

    Benim deneyimlerim ve diğer arkadaşlarımın tecrübeleri ışığında diyebilirim ki, kendi yiyebileceği şeyleri eline vermek, kaşık kullanmaya, kendi yemeye teşvik etmek bu konuda en çabuk sonuç verenler. Bir de sonsuza kadar böyle davranmayacağını bilip, rahat olmak da biz annelere iyi gelen şey sanki:) Umarım bir an önce geçer bu dönem.

    Sevgiler.

    Tuba

 7. zeynepduman dedi ki:

  un çorbasını yaptım asel cadısıda seve seve içti bu çorba konusunda biraz tereddütlüydüm ama senin tarifin içime sindi süperde oldu çoook tesekkür eder defneyi koccaman öperim :))

  • tuba dedi ki:

   Çok sevindim zeynepcim:) Un çorbası deyince bana da itici geliyordu ama sebzeli ve tambuğday unlu olunca benimde içime sinmişti ve Defne’nin uzunca bir süre favori yemeği oldu:) Öperim Asel’i de seni de..

 8. özlem dedi ki:

  çook makbule geçti, nuray önermişti, linki bile gönderdi.Çok dua ettim size, strese girdim ya nasıl yapacağım diye:)Sevgiler

  Not: gerçi daha önce sormuştum ben size bu konuyu, ama bu sayfayı okumamışım:)

 9. eda dedi ki:

  tuba hanım blogunuz çok keyifli çok severek okumaya devam ediyorum.
  mahsuru yoksa dr.unuzu öğrenebilir miyim?
  ek gıdaya yeni geçicez organik meyve sebze organik tahıl mı tercih ettiniz? cici bebe ekmeği verdiniz mi acaba?
  tesekkürler
  sevgiler

  • tuba dedi ki:

   Merhaba, iş yoğunluğumdan bu aralar hiç bakamadım yorumlara, kusura bakma olur mu:) Doktorumuz Pınar Ergül. Ümitköy Galleria’nın karşısında yeri. Başlarda bir dönem organik sebze-meyve almaya gayret ettim ama onların da güvenilirliği tartışılıp duruyorken, çok da üstüne düşmedim açıkcası. Ama Pınar Hanım, başlarda meyve için Ankara armudu, Amasya elması gibi yerel şeylere yönlendirdi hep. Cici bebe ekmeği de kullandım ben. Genellikle tam buğday ekmeği veriyordum ama yoksa Cici Bebe’yi de verdim.

   Senin minnak kaç aylık?

   Sevgiler bizden:)

   tuba

 10. eda dedi ki:

  ne demek teşekkür ederim cevap yazdığınız için.bizim bebek 6 aylık :)). pınar hanımı çok duydum çok tavsiye eden oldu.
  yardımınız için tekrar teşekkür ederim

  • Büsra yldrm dedi ki:

   Yazın buzlugumuza koydugumuz yaz meyvelerını şeftalı gıbı 5 aylık bebeklerde kullanılabıleı mı

   • tuba dedi ki:

    Merhaba Büşra,

    Doktorumuz bize her sebzeyi meyveyi mevsiminde yedirmeyi önermişti, biz de onun önerisine uyduk.

    Sevgiler.

 11. hilal dedi ki:

  yanı basından okumadan vazgectım kasar peynırı vs dıyosunuz ınsanlarda dogru sanıp uygulayacak pes.

  • tuba dedi ki:

   Merhaba Hilal Hanım,
   Öncelikle ben bilirkişi olarak değil, ilk anneliğini deneyimleyen bir insan olarak 5 sene önce bunu uygun görmüştüm. Kendi çocuğum için. Kimseye doğrusu budur dememişim. Kendi yaptıklarımla, doktorumun önerilerini de özellikle ayırmışım.doktor önerilerinin bile farklılaştığı bir konuda, anneler okuyup araştırıp kendi çocukları için en doğrusunu bulur diye düşünüyorum.

   Sevgiler.

   Tuba

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir