Defne Ç. Bir Ankara Bebesi

İlk kelimeler çıkmaya başlayınca ağzından bir heyecan oluyor tabi. Ciddi bir heyecan. Hatta biraz abartılı bir heyecan. Çocuğun ağzından A çıksa “Anne mi diyor oolum bu?”, kafasına göre sıkıldığı için “ba ba ba baaa” diye sesler çıkarsa “Hahaaayt ilk baba dedi!” diye cümle aleme duyuruyorsun. Mam-ma dedi, ehh ehh dedi, al dedi, ver dedi derken akşam telefonda annenle şöyle bir konuşma yaparken yakalıyorsun kendini:

T: Defne konuşuyooor!

A: Öyle mi ne dedi?

T: Anneee, Defne anne dedi!

A: Aaa gerçekten mi, anne diye açık açık söyledi mi?

T: Ya tam açık değil de anniiiaaa dedi, ya da annn-ni ya da öyle birşeyler.

A: Peki bir kere mi dedi, hep mi diyor?

T: Yani hep derken, hep anniiieaa demiyor, ama arada bir, dün dediydi, bugün dedi mi ki, diyor ya, Gamze (bakıcı)söyledi. Bak valla.

Sonra cümle aleme ispat dönemi başlıyor. Hadi Defne anne demiştin ya kızım, bir daha de. Bak baba diyorsun ya ne güzel, söyle de baba duysun. Dede de evladım dede. Papağan diyordun ya eşek sıpası geçen gün papağan diyen su diyemez mi rezil etme beni şurada. Hah ne güzel, evet, geeeel, alll, veeerrr. Düşşş- tü derken ş’lerde tükürme çocuğum. Gel, git.. Mütemadiyen ıhh-ıhh-ııh. Ihh demesene Defnecim, göster bebeğim, hadi söyle istediğin şeyin adını. Tut, attııı, dede, gittiii, tediiii, havhavhav’lar çoğaldıkça havalara giriyor haliyle insan. Ağzından çıkan her kelime fonetik olarak öyle doğru, gramer olarak öyle yerli yerinde geliyor ki sanırsın, bağlaya bağlaya paragraflık cümle kuruyor. O incenik sesiyle de güzel güzel telefuz ettikçe her kelimeyi, içinin yağları eriyor. Sanki karşında Güler Kazmacı..

Ta ki içindeki Angara bebesi ortaya çıkana kadar!

Oturuyor musun koltukta, gak, toka mı var elinde hemen dokayı dak, elinden tutmaya mı çalıştın yolda bıraghhh, fularını mı gördü dolapta, çok heyecanlı bir sürü dak dak dak, karnı mı acıktı, gek yap, oyuna mı çağırıyor seni geh geh!

İnsanda bir hayalkırıklığı, bir kendini sorgulama süreci oluyor tabi! Hayır, gayet kibar bir aileyiz, ne olmuş yani Maraşlıysak, Kayseriliysek- hayır Gayserili değiliz tabi ki- bildiğin İstanbul Türkçesi konuşuyoruz ailecek. Bakıcı dersen, kızcağız düzgün düzgün konuşuyor, ne şive, ne birşey. Hem benim babam edebiyat örtmeni ooluum! Ne oolum mu dedim, yok canım, ağzımdan kaçmış, güzel arkadaşım diyecektim. Ben şiirlerle, romanlarla büyüdüm diyecektim. Babası desen, bir Orhan Pamuk olmayabilir, Nobel’e aday olamamış olabilir, bilimkurgu kitapları hortlayana kadar, Cin Ali’de kalmış olabilir, ama Asimov’un Vakıf serisini bir çırpıda okudu valla! Dile kolay 7 kitap. Hem bana da anlattı biraz, bildiğin anlamış yani. TV karşısında, yemekte, uyumaya 5 kala, gözünün biri kapalıyken, ayıptır söylemesi WC’de falan okuyordu da insanın pek inanası gelmiyordu, anladığına.

Hayır şu nezih aile ortamımızda utanmadan gek diyorsun ya Defne, cık cık cık hiç yakıştıramıyorum.

Boşuna Defne Ç. dememişler demek ki sana.

Yarın öbürgün “Gak da gek yap kadın” demesin de. Ben ondan korkuyorum:)

27 Responses to “ “Defne Ç. Bir Ankara Bebesi”

 1. nesteren dedi ki:

  ahaha iyi “gak gek yap la” demesin de bari.

  nedir bu ba ba bammm mevzusu yaa.
  bizimkinin sonunda baskılı bir mmm var.
  tabii mest olmuş bir de babası.

  • tuba dedi ki:

   Daha neyseki “la” nın farkında değil, bakalım ne zaman o aşamaya gelecek. Baba mevzusunu sorgulamayı bıraktım bile zira düşününce kıskançlık, asap bozukluğu karışık duygular içine giriyorum:)

 2. ayysun dedi ki:

  Zaten “Gak da gek yap kadın” demez, defne dese dese “Gak da gek yap gadın” der:)

  • tuba dedi ki:

   Bak Defne’yi benden daha iyi tanıyorsun gördün mü? 🙂 Zaten senin Ankara bebesi lafından esinlendim de yazdım bu yazıyı:)

 3. Niffea dedi ki:

  Cook guldum bu yaziya la;-)

  O degil de Defne ne derse desin guzelligi ve zarafeti laflarinin onune gecer;-)

 4. Aycan dedi ki:

  Ya bak bif angarali olarak pek bi bozuldum

  • tuba dedi ki:

   Aa niye? Defne gibi Angaraca konuşamadigina mı? Yoksa bir Aycan Ç. olamadığına mı? :)))

 5. Güz dedi ki:

  Bayıldım yazına maşallah Defne’ye de zarafetine de :))
  Benim de henüz konuşamayan bir Angaralı bebem var :))
  Defne en kısa zamanda “anammm” der de sen de kanatlanıp bulutlara doğru yol alırsın :))

  • tuba dedi ki:

   Daha 8. ayda, tüm ilgi sendeyken tadını çıkar valla. O Angaralı bebeler babammm deyince insan kıskanıyor biraz:) Elif ismine de Asya ismine de ayrı ayrı bayılırım. O güzel isimli tatlı kızına kocaman bir öpücük! Ev ekmeğinden de biraz yollar mısın bize de? 🙂

   • Güz dedi ki:

    Doğru valla tüm ilgisi bende ama neden bii sor 🙂 Çünkü süt bende, mem mem bende, tamamen çıkar ilişkisi bizimkisi. Babaya aşkı ise tamamen saf 🙂
    Ekmekten tabiki de yollarım sen adres ver 🙂 Ankara’dayız ikimizde fazla uzak olamayız.

    • tuba dedi ki:

     Ohh ekmeğin de sözünü aldım ama bir şartla minik Asya’yi da yanına katip ekmeğin bize getirirsen:) yasamkentteyiz biz bu arada…

 6. Pınar dedi ki:

  Çook güldüm çook:))

  Ece’de 13.ay itibari ile enfes şekilde baba diyor. Hadi kızım “anne de, aaaan ne” içerikli ısrarlarımda da biraz düşünüp: “baba” diyor…:(

  • tuba dedi ki:

   Kendi babamla aşkımızı anlıyorum da kızımla babasının aşkını kabullenmek azıcık zor mu sanki:) Hayır önce bir anne de, hatta anneciğim de sonra baba de dimi ama?
   Hani bir davetli listesi yapmışsın ya Ece’nin doğumgünü için, seneye bizi de yaz! Papazın bağında hep beraber koşturup, gözleme yiyip çay içmeye geleceğiz:)

  • Pelininstyle dedi ki:

   Bu sıpalar niye hep önce baba diyip geceleri de gecenin köründe annnneaaa diye ağlıyo hadi baba diye de ağlasana gece di mi ama hahahhhaaa

 7. Aycan dedi ki:

  Aaa bak yorumumun tamamı çıkmamış sunu yazmıştım aynı cümleleri tekrar kuramam herhalde ama
  Bir ankaralı olarak cok bozuldum. Bir angarali olup tavsanlida yaşayıp bebemin hem davsanlica hemde angarali gibi konuşması durumunda bittim ben yüzyılın kabadayı lügati tekrar yazılacak demektir. Haa bu arada hic düşünmedim ama hem ana tarafından hem koca tarafından Aycan ç var

 8. my little world dedi ki:

  gak deyince ekmek,guk deyince su verin Tuba çocuğa iyice pekişsin şivesi:)))hem ne derse desin gönüllerimizin leydisi o bizim..je t’aime miş eşşek…yerim onun dilini yahu:)))

  • tuba dedi ki:

   Nuray gülmekten öldürdün burada beni:)) Evet artık gak deyince ekmek, guk deyince su devri başlamıştır! Ahh bir imkan olsa da tanıştırsak sizi, görsek leydi mi, tamirci çırağı mı:)))

 9. idilik dedi ki:

  Çok komik bu bebekler bizimkiside fransiz kirmasi (ama guneyinden, yani hafif bi aksanli) eger bigun le peynir falan falan deyip bir de güney fransa aksani eklerse buna koparim:)
  Onun dışında baslarda babaaaaaa triplerinde olan oglumun yaklasan odipsel zamanlarla bana anneeem demesine ayrica hastayim, yasasın hurrem spirit:)

  • tuba dedi ki:

   İdilik,zaten sizin durumunuzu düşünemiyorum!birkac dili aynı anda öğrenen o minik bebekleri cok “cool” buluyorum:) hepsini birlestirip herkese diline göre cevaplar falan! Su an gunde milyon kere annieaa demesine cok söylensem de ,bir süre sonra beni satıp babasına koşmasına dayanamam!ben kıskanç bir akrebim:) sahi senin o karizmatik minik adam kaç yaşındaydı?

   • idilik dedi ki:

    Valla bizim fındık faresi son bir ayda inanılmaz bir hızda söktü bu konuşma işini, birazcık otomatik makina gibi konuşssada bayağı bir cümle falan kuruyor, beni hayretlere düşürüyor (sanırımın çocugumun hiç konuşmayacağından korkuyordum 🙂 ). Kendileri tam tamına 2 bucuk yaşında olacaklar kasımın 22 sinde:) ooo akrep anne demek tahmin edebiliyorum kıskançlık bölümünü ama boşver ana gibi yar ollllmmaaazzzzz 🙂

 10. Pelininstyle dedi ki:

  Gek diyen dillerini yesek ya o zaman hihiiiihiiii

 11. nazli dedi ki:

  İlahi Tuba, bu kadar mı güzel anlatılır, çok güldüm yine 🙂 Bir başlayınca susmuyolar, az kalmış az 🙂 fotodan belli pek tatlı bir cadı olcek Defne 🙂 Öperim ikinizi de

  • tuba dedi ki:

   Ben de Alya’nın bıdık bıdık konuşmalarını heyecanla takip edip, sıra ne zaman Defne’ye gelecek diye bekliyorum, ama Alya bir İstanbul hanfendisi, güzel güzel konuşuyordur tatlım, Defne gibi Angara bebesi mi:) Ben de öptüm çok!

 12. zoiplanet dedi ki:

  özümüzde angaralıyık hacı.. yapacak bişii yok.. kabaat bebede deel buraların havası suyu :)) gakta gek yap la yiyek..

  • tuba dedi ki:

   Havadan sudan dimi ya, ben de diyorum Ziyagiller gibi bir aileydik bu çocuk niye böyle oldu:))) O zaman gevezeliği bıraghhhayım da gakayım bi gek yapayım:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir