Demedi demeyin!

Baştan uyarayım, bu yazının içinde bolca süt, meme, emzirme lafı geçecektir. Yeni anne babaları, ya da anne baba olacakları daha çok ilgilendirir. Ana baba değilim, olmaya da niyetim yok ama, bir çeşit deliyim, her konuda fikir sahibi olmak isterim derseniz, buyrun buradan yakın! Yok hiçbiri değilseniz, bu seferlik okumayı burada bırakın, beni ne demeye bunlara maruz bıraktın demeyin, mesuliyet kabul etmem:)

Aayy biyolojik saatim geldi, mahalle baskısı oluştu, canım yeni heyecanlar istiyor, hayatım renklensin, ooo evliliğim 5. yılını doldurdu, oydu buydu rahat battı derken, çocuk sahibi olmaya karar veriyorsun. Hamile kalıyorsun. Pek havalardasın. İçinde bir mucize büyüyor diye, mucizeyi kendin sanıp gerim gerim gerinerek geziyorsun. Arada sıkıntılar yaşansa da keyifli bir hamilelik geçiriyorsun. Herşeyini hazır edip bebeği bekliyorsun. Emzirmek mi? Onda ne var canım? Bütün Hollywood romantik komedilerinde gördün ya kadın bağıra çağıra, kocasıyla didişe didişe doğuma gider, doktor nefes ver, nefes ver derken bir avazda doğuruverir bebeğini. Çocuğu sarıp sarmalayıp verirler kucağına, o az önce didiştiği de kocası da gelir yanlarına, bir sevgi yumağı olurlar. Zaten doğuştan 4 aylık olan bebek de başlar cok cok cok emmeye. De, o sadece filmlerde oluyor be güzelim benden söylemesi!

Bebecik çıkmış rahat rahat yattığı karnından, huysuz mutsuz, gözünün biri açık biri kapalı. Sen çıkmıssın doğumdan durum aynı, gözünün biri açık biri kapalı. El kadar bebek, ağzı ne ki memeyi bulsun, güzelce emsin. Hadi buldu emdi, mide dediğin bilye kadar. Hemen dolmuyor ama hemen boşalıyor.

Senin yıllardır göğüs diye bildiğin şey artık meme. Toplumca ellenebilir, süt var mı diye yoklanabilir. O süt de, olsa bile, bizim toplumda hep yoktur, hep yetmiyordur, bebek ondan ağlıyordur. İlk bir ay tamamen yapışık yaşıyorsun bebeğinle. Sırtın ağrıyor, memelerin yara oluyor, gözlerin aynı noktaya boş boş bakmaktan şaşı oluyor. Ama zamanla alışıyorsun, keyif almaya başlıyorsun.

Yani demem o ki, anneyle bebeğin birbirlerinin gözlerinde hülyalara daldığı mutlu emzirme sahneleri var ama hemen değil. Zaman istiyor, öğrenmek istiyor. Hemşire bana bebek günde 18 defaya kadar emebilir, hem emme seansı 1 saat sürebilir demişti hamileyken. Ben de bölmüş, çarpmış, böyle matematik olmaz diyerek silmiş atmıştım o bilgiyi. Haklıymış. Siz siz olun başta beklentiyi yüksek tutmayın.

Emzirmek şahane, süt mucizevi, elinizden geleni yapın, stres olmadan mümkün olduğunca emzirmeye çalışın bebeğinizi. Ama olmuyorsa da kendinizi mahvetmeyin. Siz elinizden geleni yaptınız olmadı, boşverin, daha bunun ilgisi var, şefkati var, süt dışında beslenmesi var, eğitimi var.

Sevgili Zeynep Ersöz Leileo markasının sahibi. Leileo hamileler, emziren anneler ve bebekler için sağlıklı, organik kumaşlardan giysi ve aksesuarların bulunduğu bir marka. Kendisi aynı zamanda Emzirme Reformu gönüllüsü. Zeynep, Leileo’nun sitesinde Annelerden Sütlü Tarifler adı altında emziren annelerin iyi-kötü tüm deneyimlerini yeni annelerle paylaşmalarını sağlıyor. Bu hafta biz de oradaydık. Okumak isteyene…

Bu sütlü, memeli, emzirmeli yazı nereden çıktı derseniz, işte oradan:))

2 Responses to “ “Demedi demeyin!”

  1. my little world dedi ki:

    demedi demeyin demişsin koşa koşa geldim meraktan,baktım anne sütü koşa koşa gitmek istedim.Belki okumuşsundur,benim kızım yalnızca 5 ay emdi.Onda da uyutarak,gezdirerek,şarkı söyleyerek zor verebildim.1,5 aydır sağıp veriyorum o da yetmeyince mama veriyorum ek olarak.Geçen bir blogda anne sütü emzirme falan konulu bir yazıda ‘o mamaları asla vermem çocuğuma aslaa’ yazmış kadının biri..o kadar üzüldüm ki uyuyamadım o gece.zehir içiriyormuşum gibi hissettim.Başına gelsin diye beddua edecektim zor tuttum kendimi.Çocuk çorbayla,yoğurtla doymuyor ki ilk zamanlar..Neyse işte sen de öyle yazmışsındır diye korkmuştum ama çok şükür,yazının sonunu bizzat bana yazmışsın sanki.çok teşekkürler.şimdi gidip sütlü röportajını da okuyayım:))

    • tuba dedi ki:

      geçenlerde bir doktor yazmıştı twitter’da “anne sütü önemli ama benim annem beni 1 damla bile emzirememiş, ama herşeyimi ona borçluyum” diye. bir çocuğun gelişimini etkileyen onlarca şey var, anne sütü sadece biri. kaldı ki sen 5 ay emzirmişsin, gayet iyi bir süre. sen içini ferah tut bence. bebik de sen de rahat ve mutlu ol:)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir