Ben daha iyisini bulana kadar en iyi çözüm bu!

Bu ek gıda işi zormuş arkadaş. Sadece anne sütüyle beslenirken ohh ne rahattı. Mızıldandı mı karnı mı acıktı, tak emzirme önlüğünü, koy kızı önlüğün altına, beş dakikada işlem tamam. Amcasının deyimiyle “şarj” olup dönüyordu Defne normal hayatına:) Ek gıdaya 4. ayda başladık ama 6. aya kadar alışma süresi diye düşündüğümden dışarı çıkarken ya evde yedirip çıkarıyordum yada denk gelmemişse, “en iyi yemek hazır olan yemek, yaşasın anne sütü” mantığıyla o öğünü atlıyorduk. Defne’nin 6 aylık olmasıyla ve daha önemlisi benim geçen hafta geçirdiğim “Defne niye az kilo aldı?” manyaklığımdan sonra bu işi sistemli yapmaya başladık. Evde kolay da dışarıda zor işmiş! Meyve dediğin şeyin püresi hemen bozuluyor, yoğurt sıcağa dayanmıyor. Bebek dediğin de seninle birlikte lahmacun yiyip ayran içmiyor ki! Bu haftasonu ilk defa hazır elma-şeftali püresi götürdük yanımızda. Sevdi Defne:) Biz tatlılarımızı yiyip kahvelerimizi yudumlarken o da bize eşlik etti.

El kadar bebeğe de hazır mama mı verilirmiş manyaklığı yapıyor muyum? Yapıyorum…

Haftada bir kere bir öğün hazır mama yedi diye hiçbirşey olmaz çocuğa diye sağduyu gösteriyor muyum? Ehhh…

 

 

4 Responses to “ “Ben daha iyisini bulana kadar en iyi çözüm bu!”

 1. basak dedi ki:

  thuba hani sen daha yeni hamileyken bana demiştin ya..sapıtırsam beni uyar diye..uyarıyorum işte..sapıtma arkadaşım..sağduyunu göreve davet et..sol omuzdaki sesi dinleme..aaaa..2 hafta dedikodu yapmadık diye arızaya bağlama..:)

  • tuba dedi ki:

   aferin böyle yap görevini işte:) arada sapıtıyorum ama neyseki çabuk geliyo kafa yerine, hepten gitmiyo! dedikoduyu daha sık yapsak anne kimliğimle, dedikoducu kimliğim dengelenecek, iyi olacak aslında:)

 2. BANU (EYİT) ÇELİK dedi ki:

  Tuba, anne olarak yaşadığın endişeler çok normal inan..Bir yerde okumuştum annelerin aslında lohusalığı 18 ay sürer diye.. Biz de ek gıdalara 4. ayda başlamıştık, alışması birkaç ay almıştı. Sabırlı olmak en iyisi… Yazdıklarını takip ediyorum. Bizimki bazen hala yaptığım bir yemeğe, çorbaya dudak bükebiliyor. Üzmüyorum artık kendimi başka birşey yediriyorum o zaman. Onların da damak tadı var aslında, bizler gibi yemek seçebilirler.. Üstünde çok durmamak lazım… Tabii benim bunları söyleyebilmem için de epey zaman geçmesi gerekti… Kaan şimdi 19 aylık:)

  • tuba dedi ki:

   banucum, bu “18 aylık lohusalık” sebebiyle muhtemelen, arada bir sapıtıyorum ama genelde pek uzun sürmüyor neyseki:) yazdıkların için teşekkürler..tecrübeleri duymak çok iyi oluyor, annelikte ast-üst ilişkisine inanıyorum ben, 1 ay bile daha çok tecrübeli olanın diğerine çok yardımı oluyor:) senin tecrübe epey fazlaymış! yazdıklarımı okuduğun için ayrıca teşekkürler:) kaan’a öpücükler…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir